Başkan Yazıcı, Gençlerle Teknolojiyi Konuştu...

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi Yayla Gençlik Merkezi’nde Bilal Eren moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide son teknolojiler ve nasıl kullanılması konusunda bilgi ve fikirlerini paylaştı.
Bu haber 285 kere okunmuş.26 Kasım 2018, Pazartesi - 15:17

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Başkan Gençlerle Buluşuyor” söyleşisinde “Robotlar Bizi İşsiz mi Bırakacak?” sorusunu gençlerle birlikte yanıtladı. Başkan Yazıcı, “İnsanoğlu sahip olduğu bilgi ve birikimle kendini geliştirmeli, eğitimle insanları çözüm odaklı hale getirmelidir” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, robotların sistematik süreçler ve beden gücüne dayalı işlerde değerlendirildiğini ama yazılımlarının düşünce dünyasına yetmediğini vurguladı. Başkan Yazıcı, “Robotlar her işi yapacak, biz ne yapacağız gibi karamsarlığa kapılmayın, umutsuzluğa kapılmayın. Robotların bazı meslekleri yapmaları hiç mümkün değil. Dünyada bilim, teknoloji çok iyi boyutlara geldi. Robotlar ve robotik teknolojiler de gelişecek. Bazı meslekler vardır ki yorum, düşünce, his gerektirir. Mevcut teknoloji o yöne doğru gidiyor olsa da henüz çok geride olduğumuzu biliyoruz. Robotların yazılımları bilgi ve yoruma dayalı meslekleri yapma aşamasında değil.” dedi.

Robotlara Karşı Tedbir Önerileri
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, robotlar ve robotik teknoloji karşısında tedbir önerilerini de gençlerle paylaştı. Eğitimin bu süreçteki belirleyiciliğine dikkat çeken Başkan Yazıcı, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Robotlar tehlikeli değil. Bence bir duruşun oluşturulması açısından herkes tedbirini almalı. “Ben ne olursa yaparım” devri kapanalı çok oldu. Gelişmeleri iyi takip edip işimizde en iyi olmak, işimizde olan açık noktaları kapatabilmek lazım. Geçmişten bugüne kadar bakıldığında bütün problemlerin altında yatan en önemli sebep eğitim. Diplomadan bahsetmiyorum. Evrensel değerler, kişisel özellikler, sevgi, kardeşlik, kendi özel alanınız, toplumla ilişkiniz, toplumsal statünüz, ortak kurallar ve mutabakat, senin gibi düşünmeyenlere saygı duymak konularında gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında bu kıyaslamayı görebilirsiniz. Sosyolojik olarak da toplumun temel yapısı ailedir. Onun da natifi yoktur. Alternatifi olmayan bir şeyi robotlarla başarmanız mümkün değildir”

Korku, İnsanoğlunun Asla Duymaması Gereken Bir Duygu
Eğitimin bilim, teknoloji ve buna bağlı bir kültür oluşumuna da temel oluşturduğunu belirten Başkan Yazıcı, “Eğitim çözüldükten sonra bilimin ürünü olan teknolojinin geldiği nokta ne kadar gelişiyorsa beraberinde de bir kültür geliştiriyor, iş kolları gelişiyor. ‘Büyük balık küçük balığı yutar’ dünyası geçti artık. Hızlı balık yavaş balığı geçer dünyasındayız. Hızlı, bilgili, birikimli ve donanımlı olmak zorundayız” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, söyleşinin ardından gençlerin sorularını da cevaplandırdı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki