Erdoğan'ın yeni kabinesinde kimler olacak?

Erdoğan'ın yeni kabinesinde kimler var? Yeni kabinede hangi isimler yer alıyor? Kulislerde konuşulacak isimler kimler? Muhtemel isimlerin listesi nedir? TBMM'de meclis başkanlığı için konuşulan isimler kimler? Meclis Başkanı seçimleri ne zaman yapılacak?Milletvekili yemin törenleri ne zaman gerçekleştirilecek?
Bu haber 998 kere okunmuş.26 Haziran 2018, Salı - 13:22

14.cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesi herkes tarafından merakla araştırılıyor. 27.dönem milletvekilliği seçimlerinde mecliste 295 isimle yer alacak olan AK Parti'de 145 yeni isim bulunuyor. Ancak yeni kabinede hangi isimlerin yer alıp, hangi isimlerin yer almayacağı merakla araştırılıyor.
Yeni sistemle 600 milletvekili olan TBMM'de bazı değişiklerin olacağının sinyali şimdiden veriliyor. Yeni kabinesini kuracak ve AK Parti'de büyük bir değişime imza atacak olan Erdoğan "Türkiye Cumhuriyeti'ni şirket gibi yöneteceğiz" diyerek bazı iş adamlarının da kabinede yer alması ihtimaline ve yeni bakanlıklarda yer alacak isimlere dair ipuçları vermişti. Erdoğan'ın yeni kabinesinde hangi isimler yer alacak? Yeni kabine ne zaman açıklanacak ve muhtemel olarak hangi isimler konuşuluyor. İşte yeni kabine ve meclise dair merak edilenler...

TBMM'NİN YENİ BAŞKANI KİM OLACAK?
MECLİS BAŞKANI SEÇİMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Seçimlerden sonra bir başka sınav da Meclis Başkanlığı seçiminde verilecek. Bir anlamda ‘cumhur ittifakı’ test edilecek. Teamül birinci çıkan partiden Meclis başkanı seçilmesi yönünde. Meclis Başkanlığı için Başbakan Binali Yıldırım’ın ismi konuşuluyordu. Ancak seçimden çıkan tablo nedeniyle gözler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'de olacak. Çünkü milletvekili dağılımı MHP’yi kilit konumuna getirdi. O nedenle her adımda Bahçeli’nin onayını önemli kılıyor.
Verilen bilgiye göre, bölgelerinde mazbatalarını alan milletvekilleri, TBMM’de kurulan standa gelerek kayıt yaptıracaklar ve parmak izi verecekler. Bu işlemin ardından milletvekillerinin yemini 8 Temmuz’da Genel Kurul’da yapılacak. 13 Temmuz’da Meclis Başkanlığı için başvurular alınacak. 18-19 Temmuz’da da Meclis başkanı seçimi yapılacak.

CUMHURBAŞKANINA BAĞLI 9 KURUL
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden beş yıllığına Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından yeni hükümet sistemi de hayata geçecek. Yeni sisteme göre Bakanlar Kurulu 16 isimden oluşacak. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı’na bağlı 9 kurul yer alacak. Bu kurullar ‘Yerel Yönetim Politikaları, Sosyal Politikalar, Sağlık ve Gıda Politikaları, Kültür ve Sanat Politikaları, Hukuk Politikaları, Güvenlik ve Dış Politikalar, Ekonomi Politikaları, Eğitim ve Öğretim Politikaları, Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları’ olacak. Tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek ve Cumhurbaşkanı’na bağlı ‘Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi’ kurulacak.

ERDOĞAN 9 TEMMUZ'DA GÖREVE BAŞLAYACAK
AK Parti’nin Meclis’te tek başına çoğunluğu sağlayamaması, ancak Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlamasının ardından yeni kabine de buna göre şekillenecek. Erdoğan, YSK tarafından 5 Temmuz’da kesin sonuçları açıklamasının ardından Meclis’te milletvekillerinin 8 Temmuz’da yemin etmesi bekleniyor. Erdoğan’ın da bu törenden hemen sonra 9 Temmuz’da yemin ederek “resmen” görevine başlaması tasarlanıyor. Bu süreç içinde hükümet yetki kararnameleri ile yeni sistemin alt yapısını hazırlayacak.

İSTİFA BEKLENTİSİ
Kabineye istifa edip girmesi beklenen isimler arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül gösteriliyor. Milletvekili adayı olmayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakanı Ömer Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal gibi isimlerden Şimşek, Ağbal ve Çelik’in de kabinede yer alabilecekleri konuşuluyor.
Yeni sistemde tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek olan doğrudan cumhurbaşkanına bağlı dört ofis de kurulacak. “Finans Ofisi”, “İnsan Kaynakları Ofisi”, “Dijital Dönüşüm Ofisi” ve “Yatırım Ofisi” adlarını taşıyacak bu birimler, Erdoğan’ın en yakınındaki birimler olacak.

AK PARTİ'DE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİNİN İSİMLERİ
Bu isimler arasında Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek, Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Ali Şahin, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Isparta Milletvekili Recep Özel, Konya Milletvekilleri Orhan Erdem, Gülay Samancı, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler, Cemal Taşar, İstanbul Milletvekilleri Canan Kalsın, Serap Yaşar, Alev Dedegil, Serkan Bayram, Hasan Turan, Erkan Kandemir, Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Siirt Milletvekili Osman Ören, Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal ve Düzce Milletvekili Fahri Çakır yer alıyor.

YENİ MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA ÜNLÜ İSİMLER VAR
AK Parti'nin yeni milletvekilleri arasında milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, eski milli futbolcu Alpay Özalan, AK Parti MKYK'nin en genç üyesi Rümeysa Kadak, eski Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç ve eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğlu Zülfü Tolga Ağar ile Kadem Başkanı Emine Sare Aydın Yılmaz da bulunuyor.
İlk kez milletvekili seçilen isimler ve illeri şu şekilde:
Türkiye'nin ilk başörtülü bakan yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek de Sakarya'dan milletvekili seçildi.

AK Parti listelerinden ilk kez milletvekili seçilen isimler ve illeri şu şekilde:

Adana: Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru
Adıyaman: Muhammed Fatih Toprak, Yakup Taş
Afyonkarahisar: İbrahim Yurdunuseven
Ağrı: Ekrem Çelebi
Amasya: Mustafa Levent Karahocagil, Hasan Çilez
Ankara: Orhan Yegin, Arife Polat Düzgün, Zeynep Yıldız, Asuman
Erdoğan, Nevzat Ceylan, Barış Aydın, Hacı Turan
Antalya: Kemal Çelik
Artvin: Ertunç Erkan Balta
Aydın: Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz
Balıkesir: Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey,
Pakize Mutlu Aydemir
Bilecik: Selim Yağcı
Bolu: Arzu Aydın
Burdur: Yasin Uğur
Bursa: Mustafa Esgin, Refik Özen, Ahmet Kılıç, Vildan Yılmaz Gürel,
Zafer Işık, Atilla Ödünç
Çanakkale: Jülide İskenderoğlu
Çankırı: Salim Çivitcioğlu
Çorum: Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu
Denizli: Ahmet Yıldız, Nilgün Ök
Edirne: Fatma Aksal
Elazığ: Sermin Balık
Erzincan: Süleyman Karaman, Burhan Çakır
Gaziantep: Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu
Giresun: Kadir Aydın
Hakkari: Husret Dinç
Hatay: Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik
Isparta: Mehmet Uğur Gökgöz
Mersin: Zeynep Gül Yılmaz
İstanbul: Müşerref Pervin Tuba Durgut, Eyüp Özsoy, Fatih Süleyman
Denizolgun, Abdullah Güler, Mustafa Demir, İffet Polat, Nevzat Şatıroğlu, Zafer
Sırakaya, Şamil Ayrım
İzmir: Cemal Bekle, Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar
Kırşehir: Mustafa Kendirli
Kocaeli: Emine Zeybek
Konya: Tahir Akyürek, Selman Özboyacı
Kütahya: Ceyda Çetin Erenler
Malatya: Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı
Manisa: Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan
Kahramanmaraş: Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal
Mardin: Şeyhmus Dinçel, Cengiz Demirkaya
Muğla: Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan
Muş: Abdulselam Er
Nevşehir: Yücel Menekşe
Niğde: Yavuz Ergun, Selim Gültekin
Ordu: Şenel Yediyıldız
Rize: Muhammed Avcı
Sivas: Semiha Ekinci
Tekirdağ: Çiğdem Koncagül
Tokat: Mustafa Arslan
Trabzon: Bahar Ayvazoğlu
Şanlıurfa: Zemzem Gülender Açanal, Halil Özşavlı, Ahmet Akay
Van: Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas
Zonguldak: Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar
Karaman: Selman Oğuzhan Eser
Batman: Ziver Özdemir
Şırnak: Rizgin Birlik
Yalova: Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol
Karabük: Niyazi Güne

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki