Seçime sayılı günler kala AK Parti ile MHP Genel Merkez Yönetimi, İstanbul'un da aralarında bulunduğu birçok il ve ilçede ortak meclis listeleriyle seçime girme kararı aldı.

MECLİS LİSTELERİ BİRLEŞTİRİLECEK
AK Parti ile MHP, 31 Mart genel seçiminde belediye başkanlığında ittifak yapmış, meclis üyeliğinde kendi adaylarıyla seçime girecekti. Bu kapsamda AK Parti, 5 Kasım’da başlayan ve 1 Şubat’ta sona eren meclis başvurusundan sonra İstanbul'un 39 ilçesinde mülakatlar yaparak kendi meclis listesini netleştirip, 19 Şubat’ta seçim kuruluna teslim edecekti. Ancak iki partinin genel merkezinde alınan karar gereği AK Parti ile MHP, aralarında İstanbul'un da bulunduğu birçok il ve ilçede ortak meclis listeleri ile seçime girme kararı aldı. Bu sebepten dolayı AK Parti’nin netlik kazanan meclis listeleri değişecek, listelere MHP adayları da eklenecek..Karar gereği MHP, 39 ilçen ilçede Cumhur ittifakı kapsamında Maltepe, Beşiktaş ve Silivri'den aday çıkarmış, diğer 36 ilçede AK Parti adaylarını destekleyecek,  MHP’ye her ilçede kaç meclis üyesi verileceği ise 19 Şubat saat 17.00’ye kadar netleşecek.

PENDİK VE TUZLA'DAN MHP'DEN KAÇ MECLİS ÜYESİ LİSİTELERE GİRECEK

Cumhur ittifakı iş birliği kapsamında İstanbul'un 39 ilçesinde ortak seçim ittifakı karaı alınmıştı. Maltepe, Beşiktaş ve Silivri'de MHP adayları, diğer 36 ilçede AK Parti adayları desteklenme kararı alınmıştı. Bu ilçelerde her parti kendi meclis üyesi listesi ile seçime girme kararı alınmıştı yapılan son görüşmelerde 39 ilçenin tamamında ortak meclis üye listeleri ile seçime girme kararı alındığı belirtildi.
AK Parti'nin adayının desteklendiği ilçelerde MHP'den meclis üyesi adayı AK Parti listelerinden, MHP adayının desteklendiği ilçelerde ise AK Parti meclis üyesi adayları MHP listelerinden seçime girme kararı alındı.Edililen bilgilere göre her ilçeden seçilebilecek sıradan en az iki meclis üyesi adayı yazılacağı belirtiliyor. Bu sayının bazi ilçelerde üçde olabileceği belirtiliyor.Yine edindiğimiz bilgilere göre, Pendik ilçesinde AK Parti listelerinde 3 tanesi seçilebilecek sıradan 7, Tuzla ilçesindende iki tanesi seçilebilecek sıradan 4 adet meclis üyesi adaylarının  ortak listeye yazılacağı belirtiliyor.
Kaynak / Bölge Gündem Gazetesi