Haber / Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com
AK Parti kaynakları, 3 dönem kuralının, bölgelerinde sevilip tutulan ve yeni dönemde mecliste ya da belediyede olmasında yarar görülenler için esnetileceği bilgisini daha önce vermişti. Peki, bölgemizde siyasi çalışmalarını yürüten ve 3 dönem kuralına takılanların akıbeti ne olacak?

Kongrede 3 dönem kuralı esnetilmişti
AK Parti’nin son kongresinde, 3 dönem kuralının esnetilmesi konusundaki yetki MKYK’ya verilmişti. AK Parti’de son yapılan kongrede üç dönem kuralı MKYK kararıyla esnetilmiş ve parti içerisinde tartışmalara neden olmuş, yapılan bu açıklamaların ardından onlarca siyasetçi tekrar aday olmuştu.

MKYK artık ihtiyaca göre üç dönem kuralı mı uygulayacak?
MKYK artık ihtiyaca göre üç dönem kuralını ihtiyaca göre kaldırıp uygulayabilecek. AK Parti yönetimi, 3 dönem kuralına takılan, ancak il veya ilçelerinde başarılı olan bazı yöneticiler için bu kuralı işletmemeyi planlıyor.
Başarılı olan yöneticiler kalacak!
‘İşaret fişeği’ olarak nitelendirilen 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için AK Parti yönetimi, mevcut belediye başkanlarının performansından, vatandaş nezdindeki karşılıklarına her alanda çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, yerel seçimlerdeki hedefin tutturulması için 3 dönem kuralına takılan, ancak il veya ilçelerinde başarılı olan yöneticilere bu kuralın işletilmeyeceği belirtiliyor.

Tuzla’da 3 dönem kuralına kim takılıyor?
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın Tuzla’da Cumhur İttifak’ı adayı olarak tekrar aday gösterilmesinin ardından, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde, şimdi gözler Başkan Yazıcı’nın yeni oluşturacağı kurmaylarında. 19 Şubat 2019’da ilçe seçim kuruluna teslim edilecek olan meclis üyesi aday listeleri MKYK tarafından 3 dönem kuralının başarılı yöneticilere esnetilmesi konusunda aldığı kararın, Tuzla siyasetinde uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.