Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 7'inci Olağan Büyük Kongre süreci kapsamında delege seçimleri bugün sona eriyor. İlçe kongrelerinin Ocak ayının ikinci haftasından itibaren başlatılması ve altı ayda bitirilmesi amaçlanıyor. Parti yönetimi, 2020 sonu itibarıyla tüm ilçe ve il kongrelerini tamamlayıp, 2020 sonu ya da 2021 başında 7. Olağan Büyük Kongre'yi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

10 İL BAŞKANI İLE 50'DEN FAZLA İLÇE BAŞKANI İSTİFA ETTİRİLDİ

Türkiye gazetesinin haberine göre; Kongre sürecine giren AK Parti'de 10 il başkanı ile 50'den fazla ilçe başkanı istifa ettirildi. Haberde istifaların devam edeceği ve kadroların üçte birinin değişeceği vurgulandı. İl kongrelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı belirtilirken, kongre sürecinde kullanılacak sloganlar da belli olmaya başladı.

KULLANILACAK SLOGAN BELLİ OLDU
AK Parti'nin kongre sürecinde, kullanılacak sloganlar da belli olmaya başladı. "AK Parti'nin sahibi millettir" sloganı ile yola çıkan AK Parti yönetimi, il kongrelerinin büyük bölümüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılmasının planlandığını dile getirdi.

ART ARDA İSTİFALAR
Kongre sürecine girildikten sonra bugüne kadar Adana, Kütahya, Manisa, Kırşehir, Amasya, Siirt, Iğdır, Balıkesir, Çanakkale ve Artvin olmak üzere 10 il başkanı istifa etti. AK Parti kaynakları, 50'den fazla ilçe başkanının istifa ettirildiği bilgisini verdi. Parti yönetimi, istifaların devam edeceğini ve kadroların üçte birinin değişmesinin beklendiğini dile getirdi.

"TÜRKİYE MOZAİĞİNİN MUTFAĞA YANSIMASINI SAĞLAYACAĞIZ"
AK Parti kurmayları "Genellikle kadrolarımızın üçte biri oranında değişiklik oluyor. Bu sefer de aynısı olabilir diye bekleyebiliriz. Yüzde 50'nin üzerine talip olan bir hareket olarak, toplumun her kesiminin temsilini sağlayacak şekilde kadroları çeşitlendireceğiz. Türkiye mozaiğinin mutfağa yansımasını sağlayacağız" değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca AK Parti üyelerinin de karar alma süreçlerine katılımını sağlamak için, yeni bir sistem kurgulanıyor. Bu kapsamda, partinin atacağı adımlarda ve alınacak kararlarda gerektiği zaman üyelerin görüşlerinin alınacağı bir sistem hayata geçirilecek.