CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Tuzla İlçe Başkanı Eren Ali Bingöl, İBB Mahalli İdareler Koordinatörü Bülent Akköse, ilçe meclis üyeleri ve yurttaşlarla birlikte bugün Tuzla Aydınlı Mahallesi’ndeki toplu konut inşaatında açıklama yaptı.

CHP'li Akın, TOKİ’nin 2019 yılında başlattığı 100 bin sosyal konut projesinde yaşanan mağduriyetlere, Tuzla’daki toplu konut inşaatında yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Akın, “Milletimizin aklıyla alay ediyorlar. Tüm hesaplarını 2023 seçimlerini kazanmak üzerine kuran AKP, vatandaşımızın bir ev sahibi olma hayalinden maalesef oy devşirme peşine düşmüş. Daha 2019 yılında söz verdiği konutları bitiremeyen bu zihniyet, şimdi bunun 10 katı büyüklüğündeki konutu yapacakları hayalini anlatıyorlar” dedi.

TOKİ'nin 2019'da başlattığı “100 Bin Sosyal Konut Projesi” kapsamında Tuzla Aydınlı Mahallesi Konaşlı mevkisinde yapımına devam ettiği inşaat alanının önünde basın açıklaması yapan Akın, AKP iktidarının verdiği sözü yerine getirmediğini söyledi. Akın, projelerin 1 ila 1,5 yıl içinde biteceğinin duyurulduğunu, 3 yıldan fazla geçmesine rağmen 100 bin hak sahibinden on binlercesinin mağdur olduğunu dile getirdi.

Akın, “Milletimizin aklıyla alay ediyorlar. Bununla da yetinmiyor, verdiği sözlerin üzerinden yine farklı sözler veriyor. Matruşka oyuncağı gibi, oyuncağın içinden oyuncak çıkarır gibi AKP, söz içinden söz, müjde içinden müjde çıkartıyor. Buna karşı vatandaşımız, milletimiz ne diyor, biliyor musunuz? 'Yeter artık' diyor. 'Boş vaatlere karnımız tok' diyor. Tüm hesaplarını 2023 seçimlerini kazanmak üzerine kuran AKP, vatandaşımızın bir ev sahibi olma hayalinden maalesef oy devşirme peşine düşmüş” dedi. 

Sözlerine devam eden Akın "Vatandaşı önce yardıma muhtaç hâle getiriyor. Sonra da sosyal yardımları, yoklukla perişan ettikleri insanlarımızın oyuna tahvil etmek için mega proje, sözde yüzyılın projesi, sözde eksen değiştiren proje gibi algı şovlarıyla süslemeye çalışıyor" diyen Akın, “Buradan sesleniyoruz; giderayak milletimizin hayalleriyle oynamayın. Milletimize hayal satmayı da bırakın. AKP, TOKİ eliyle ev yapmak yerine, ev yapar gibi görünüp milletimizi kandırmaya çalışıyor. 20 yıldır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’de derin bir barınma ve bir konut sorunu yaşanıyor. O sorun, şu anda konut ve kira krizine dönüşmüş durumda. Görüyoruz, kira fiyatlarını bütün her yerde” şeklinde konuştu.

Bu arkamızdaki kaba inşaat, Türkiye genelinde henüz tamamlanmayan, pek çok ildeki TOKİ sosyal konut projelerinden sadece bir tanesi. 2019 yılında, ‘müjde’ diyerek, dar gelirli olan vatandaşlarımız için hatırlayın, 100 bin sosyal konut yapacaklarını duyurdular, açıkladılar. Tarih 12 Aralık 2019. Bu tarihte, sarayda büyük bir, şaşaalı bir törenle 100 bin sosyal konut projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

"Projenin Sadece Yüzde 35-40 Seviyesi Tamamlanmış"

Şu an önünde durduğumuz kaba inşaat hâlindeki bu binanın sürecini ben, çok kısa, ana hatlarıyla özetlemek istiyorum. 2020 yılında vaat edildiği gibi yapımına başlanan bin 350 konutun inşaatı, tam 2 yıl boyunca tamamen durdu. İnşaat için yüklenici firma işten çekildi. Ardından yeni yükleniciyle ihale sürecini bir şekilde tamamladılar. Sonuç, şu an projenin sadece yüzde 35-40 seviyesi tamamlanmış noktada. TOKİ’den hak sahibi olan vatandaşlarımız mağdur olmuş durumdalar. TOKİ’nin bu bölgede yaptığı inşaat nedeniyle mağdur olmuş vatandaşlarımız var etrafta.” İfadelerini kullandı.

Kaynak / Birgün Gazetesi