31 Mart 2024 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde sandıkların yüzde 100’nün açıldığı Tuzla’da, Cumhuriyet Halk Partisi Tuzla Belediye Başkan Adayı Av. Eren Ali Bingöl, aldığı yüzde %50,93 ile ilçenin yeni belediye başkanı oldu. AK Parti adayı ve mevcut belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcı ise yüzde 39,07'de kalarak ağır bir yenildi aldı.

2009 seçimlerinden bu yana 3 dönem Tuzla’yı yöneten AKP’li Şadi Yazıcı’nın, başkanlık dönemi kapanmış oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Tuzla’da 32 yıl sonra yönetimi devir aldı. 15 yılın ardından AKP dönemi Tuzla’da kapanmış oldu. 

KİMDİR /
Avukat Eren Ali Bingöl  

Eren Ali Bingöl, 1993 yılında İstanbul'da doğdu. 2000 yılından beri Tuzla’da yaşamını sürdürüyor. Lise eğitimini Ortadoğu Koleji'nde tamamladı. Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Erasmus Plus programı kapsamında İtalya'da mülteci politikaları üzerine çalışmalar yürüttü. Genç yaşta başladığı tiyatro ve kamp kulüpleri sayesinde sosyal becerilerini ve liderlik yeteneklerini geliştirdi. Ayrıca, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine aktif katılım sağladı.

Aile şirketindeki çalışmaları ile öğrencilik hayatını aynı anda sürdürdü. Hukuk fakültesi eğitimi ve mesleki birikimiyle kentsel dönüşüme hak ve adalet temelli bakış açısını pekiştirdi.

18 yaşında Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı ve gençlik kollarında hukuk ve seçim işlerinden sorumlu ilçe başkan yardımcılığı, ilçe eğitim sekreterliği ve ilçe hukuk komisyonu başkanlığı, ilçe seçim kurulu üyeliği gibi görevlerde aktif rol aldı. Çözüm odaklı bakış açısı Cumhuriyet Halk Partisi örgütünde hızla yükseldi ve 2019 yılında İstanbul'un en genç ilçe başkanlarından biri olarak Tuzla İlçe Başkanlığına seçildi. İlçe Başkanlığı görevi süresince Tuzla'nın koku sorunu ve Konaşlı bölgesinin imar planı gibi önemli sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Bu alanlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile etkili çözümler üreterek Tuzla’nın sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkılarda bulundu.

Eren Ali Bingöl, 2021 yılında beri Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşegül Bingöl ile evlendi.