AKP Meclis Üyesi Tülay Kalav, meclis salonunda yanında getirdiği dosyayı gösterip, belediyenin dönüşümle ilgili çalışmalarını engellediğini iddia ederek “Şu elimdeki dosyalar Ülkü Sakalar’ın Tuzla ilçesi içerisinde şahsi ismiyle açmış olduğu plan iptal davalarıdır” demesi Avukat Ülkü Sakalar’ı adeta çıldırttı.

İşte Tuzla Belediye Meclisinde AKP Grup Başkan Vekili Tülay Kalav ile Avukat Ülkü Sakalar’ın arasında geçen o diyalog:

Tülay Kalav “Şu elimdeki dosyalar Ülkü Sakalar’ın Tuzla ilçesi içerisinde şahsi ismiyle açmış olduğu plan iptal davaları, ama kelimeyi tam söyleyeyim de hukukçu kelamıyla, o yana bu yana çevrilmesin. Uygulama imar plan değişikleri iptal ve yürütmenin durdurulması diye devam eden hukukçu terimleriyle de davalar mevcut.”

Hukuk Komisyon Üyesi
Avukat Ülkü Sakalar’ın, Kalav’a verdiği cevap:

Tülay Hanım'ın söylediklerine ben de kısa bir cevap vermek istiyorum. Tülay Hanım’a yine bir şeye istifaya davet etmeyeceğim çünkü gelecek ay ben kendim bu açtığım davaları ve elindeki dosyayı açıklamasını isteyeceğim ama tabi ki açıklamayacak. Her birine bu mecliste söz alıp tek tek anlatacağım. Şu anda aklımdaki aklımda kalanları sadece söylüyorum

“Ben neye dava açmışım”

"Bir kere planları çevre şehircilik bakanlığı eliyle yaptırıyorsunuz. Eskiden Tuzla'nın ya da herhangi bir ilçenin planları o ilçenin meclisi ve büyükşehir meclisinden geçerken, şimdi çevre şehircilik bakanlığına yaptırıyorsunuz. Neye dava açmışız? Aydınlı ve İçmeler deki askeri alanın Rezerv Yapı ilan edilip 160 bin metrekare yerinin konut ve ticari alana açılmasına dava açmışız. Buraları bu şekilde imara açamazsınız demişiz."

"Kentsel dönüşüm yapacaksanız rezerv yapı alanı nedir önce oradan başlayın, yerinde dönüşümü yapın demişiz size. Açtığımız dava sonucunda da önce bir yürütmeyi durdurma kararı almıştık. Ama siz daha sonra burada kentsel dönüşüm yapacağız dediğiniz yerlerde arsaları satışa çıkardınız. Benzin istasyonu satışa çıkardınız. Askeriye alanın içerisindeki yeri 27 Bin metrekare yanlış hatırlamıyorsam bakarım şu anda metrekareleri hatırlamıyorum. Buraları satışa çıkardınız. Madem kentsel dönüşüm yapacaktınız, açtığım bir başka dava İstasyon Mahallesi zannediyorum belediye hizmet alanını imara açamazsınız diye dava açtık. Belediye kanunu açık dedik bu belediye şehircilik ilkelerine aykırı dedik mahkeme haklı gördü. Kamil Abduş gölü. Buranın sit alanını değiştirdiniz. Burada işlem yapılacaktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çevre düzenlemesi yapacaktı. Bunu da yaptınız. Aklımda kalanlar Tepeören'de yine çok büyük bir alana açtınız."

"Bizim yaptıklarımızın hiçbirisinin kentsel dönüşüme engellemekle alakası yok. Burada size defalarca bunun için davette bulunduk. Hayır dediğimiz dosyalar geçen pazartesi günü Barış Bey tek tek anlatmış size. Ama zaten amacınız öğrenmek ya da duymak değil ki, amacınız karalamak başka bir şey bilmiyorsunuz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hiçbir şey yapmamış yapmamış 25 yıldır yönettiğiniz belediyede hiçbir şey yapmayan siz bize hesap soruyorsunuz."

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir depreminden sonra Kasım 2020 tarihinde bütün ilçelere bir yazı yazdı. Bir tane de Tuzla'ya yazdı. Dedi ki: deprem öngörülen deprem nedeniyle ilçenizdeki metruk yapı yıkılacak yapı her an küçük bir depremde riskli hale gelecek yapıları tespit edin bunların yıkım işlemlerini başlatalım. Bizden destek isteyin beraber yapalım dedi size. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 2 senedir bu yazısına cevap bile vermediniz. Aydıntepe'de 1999 depreminde hasar görmüş binaları aradan geçmiş 25 seneye yaklaşmış şimdi yıkıyorsunuz? Aylarca yıllarca da biz Tuzla Belediyesi olarak yapacağız dediğiniz yeri yapmayıp vatandaşı şu anda sokağa atmaya çalışıyorsunuz. Neredeydiniz 20 senedir? Burayı niye yıkmadınız? Yarın deprem olsa bunlar ne olacak? Bunların hesabını kim verecek? Yine büyükşehir yapmıyor yapmıyor diyorsunuz bunları konuşacağız hepsini konuşacağız."

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde meclis çoğunluğu AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nde. Mecliste imar komisyonlarında bekleyen kentsel dönüşüm için bekleyen dosyalar var biliyor musunuz? Kentsel dönüşüm sağlansın diye bekleyen 500 gündür bekleyen bölge plan dosyası var imar komisyonda, bunu nasıl açıklayacaksınız?"

"İmar Komisyonun üyeleri çoğunluk üyeleri kim? Buna kim karar veriyor?  Konaşlı imar planı Tuzla'nın, İstanbul Büyükşehir belediyesi imar komisyonunda tam 241 gündür bekliyor. Buyurun buna da cevap verin? Sizin bize söyleyecek hiçbir şeyiniz yok. Çok şükür halkımız desteğini verecek ve sizden kurtaracağız halkı da bu yaptıklarınızı da...

Yalçın YILDIRIM / HABER MERKEZİ / www.tuzlaistanbul.com