Tuzla Belediye Meclisi Mart ayı 2’inci birleşimi önceki gün belediye meclis salonunda gerçekleşti. Meclis Başkanlığını Murat Kant’ın yaptığı görüşmeler saat 16:00 da gerçekleşti.

İYİ Parti Meclis Üyesi ve aynı zamanda İBB Başkan Vekili İnşaat Mühendisi Akın Gürkan’ın, 11 ili etkileyen deprem ile gündeme oturan binaların dönüşüm çalışmalarının hızlandırılmasına yönelik açıklamaları üzerine söz alan, AKP Grup Başkan Vekili Tülay Kalav’ın, “bize nasihat vereceğinize dönüşüm ile bu sürece hazırlıksız yakalanmasaydınız” demesi tansiyonu yükseltti.

İşte AKP’li Tülay Kalav ile
İYİ Partili Akın Gürkan’ın arasında geçen o diyalog: 

Bize burada nasihat verirken, keşke bu nasihatları ibb’ye verseler de, tanıtım medyaya ayrılan bütçe yerine, çalıştay yerine, toplanalım dağılalım komisyonlar kuralım yerine dönüşüm ile süreci keşke hızlandırmış olsalardı. Şu an bu sürece bu kadar hazırlıksız yakalanmamış olsalardı.

İYİ Partili Akın Gürkan’ın Tülay Kalav’a verdiği o cevap:

Ben İnşaat mühendisiyim. Nasihat vermek değil, yani en azından bilgimiz de birikimimizde faydalı olmaya çalışıyoruz. Eğer bunları konuşmayıp burada başka şeyler yapacaksak onu bilmiyorum. Ben inşaat mühendisiyim sonuçta. Bilgimizi muhakkak aktarmak durumundayız. Çünkü o amaçla zaten ben meclis üyesi olma kararı aldım. Bir şeyler vermek için geldik. Şunu söylemek istiyorum. 25 yıldan beri bir birikim var. 99'da deprem olmuş sanki biz iktidardık burada böyle bir konuşma var. 1999 yılında bir deprem konseyi kurmuşsunuz haberiniz var mı? Biliyor musunuz? 2007 yılında kapatmışsınız. Sizin haberiniz var mı? Yok. İhtiyaç yok diye kapatmışsınız. Deprem konseyi görevini tamamlamış diye bu deprem konseyini kapatmışsınız. Yani bitirmişsiniz ve kapatmışsınız. O zaman siz bütün işleri bitirmişsiniz? Her şeyi güzel güçlendirmelerinizi yapmışsınız dönüşümleri tamamlamışsınız ve 2007 yılında da bu konseyi kapatmışsınız. Ben siyaset yapmadım yapmak istemiyoruz. Biz burada şöyle yapalım böyle yapalım fikirlerimizi sunalım. Tabi ki sunacağız. Bugüne kadar hiçbir şey yapmamışsınız. Oturmuşsunuz burada 3-4 yıllık iktidardan diyorsunuz ki Bir milyon 750 bin yapıyı niye güçlendirmediniz niye dönüştürmediniz. Niye öyle yapmadın niye böyle yapmadınız. Biz ilimi bilimi bir yerlere bırakırsak hiçbir şeye vakıf olamayız. Sizler ilimi bilimi bir yerlere bırakırsanız işte böyle afet felakete dönüşür. Bu zihniyetin yüzünden afet te felakete dönüştü.”