İYİ Parti Meclis Üyesi ve İBB Başkan Vekili İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, düzenlediği iftar programında Tuzla’daki mahalle muhtarlarını misafir etti. İYİ Parti Tuzla İlçe Başkanı Recep Karaot ve İlçe Yöneticilerinin de bulunduğu iftar programında, yaklaşan seçimler hakkında ve Millet İttifak’ının ortak mutabakat metninde bulunan “Muhtarlık Temel Kanunu” hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.  

İftar Programında Tuzlalı muhtarları ağırlayan Akın Gürkan, yaklaşan seçimlerle ilgili, "Mahalle muhtarlarının da içerisini kapsayan ‘Ortak Mutabakat Metninde’ bulunan “Muhtarlık Temel Kanunu” hakkında bilgiler paylaştı. 

Akın Gürkan “Yerel yönetimleri güçlendirmeliyiz”

Sözlerine devam eden Gürkan “Yerel yönetimlerin en küçük birimi ve demokrasimizin temel taşı olan muhtarlarımızın da hem fiziki, hem idari, hem de mali yönden güçlendirmeliyiz. Millet ittifakının ortak mutabakat metninde belirtildiği üzere 15 Mayıs sonrasında “Muhtarlık Temel Kanunu” çıkaracağız.”

“Mahalle muhtarları mahallesindeki kişileri tanıyordu”

Bugünlerde pek çok hanede yaşanan, evlerde kayıtlı yabancı kişilerin çıkması bir bakıyorsunuz evinizde kayıtlı 5-10 kişi daha var, ikametgâhlarımızı muhtarlıklar düzenlerken bunlar olmuyordu"

"Mahallenin muhtarı mahallesine gelen kişi veya kişileri biliyor ve tanıyordu. Şimdi nüfus idarelerinden, internet üzerinden, bu işlerin yapılması, muhtarlarımızı bu işin dışında bırakmış, mahallesini tanımayan muhtarlıkların oluşmasını sağlamıştır.” 

Ankara’nın yerele müdahalesi ve her şeyin tek merkezden yönetilmesi, hatta bir kişiye endekslenmesi yerelde işlerin uzamasına çözümsüz kalmasına sebep olmaktadır. Herkes kendi mahallesindeki sorunu en iyi bilen ve hissedendir.” Çözümünü de mahalinde, yerelde daha hızlı, hatasız ve daha ekonomik bir şekilde, kendi dokularına uygun olarak yapacaktır." İfadelerini kullandı. 

Yalçın Yıldırım / HABER MERKEZİ