Pandemi kuralları bu yıl ramazan ayı öncesinde oldukça esnetildi. Ülkemizde açık alanlarda maske takılması zorunluluğu dahil kalktı. Hal böyleyken Tuzla’da ilginç bir karar alındı.

CHP Tuzla Meclis Üyesi Sakalar, Tuzla Belediye meclis salonunda: “Vesen Yalıları adıyla Ultra Zenginlere pazarlanan eski iller bankası arsasının olduğu alanın imar durumunu Tuzla Belediye Başkanı sayın Şadi Yazıcı’ya soruyoruz” dedi.

CHP Tuzla Meclis ve Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, zehir zemberek açıklamalarda bulundu. 
Sakalar; “Sahil bariyerlerle halka kapatılmış. Girmek istediğimizde özel mülk diyerek içeri almadılar. Halkın malı ne zaman özel mülk oldu?” dedi. 

CHP’li Ülkü Sakalar’ın, Tuzla Belediye Meclis konuşması ve başkan Yazıcı’ya verdiği  soru önergesi şöyle:

Tuzla Belediye Başkanı Sn. Şadi Yazıcı 'nın üçüncü dönem Belediye Başkanlığı yaptığı ve her seçim öncesi Tuzla halkına renkli görseller ile vaadlerde bulunduğu malumdur. Nitekim bu vaadlerden birisi de Tuzla'da Halk Plajı açılmasıydı. Tuzla halkı uzun yıllar bekledikten sonra, Tuzla sahillerini işgalden kurtardık diyerek 1 Temmuz 2017 de Halle Plajı açıldı müjdesi verildi.

Gelgelelim Halk plajı sadece 2-3 sezon çalışabildi. Neden plaj kapandı diye sorguladığımızda Tuzla Belediyesi web sayfasında şöyle bir duyuru ile karşılaştık; "Halk Plajı uygunsuz çevre koşulları ve sağlık tedbirleri kapsamında bu yıl açılmayacaktır" .. Tuzla halkı doğal olarak uzun sahil şeridine rağmen sahip olduğu tek Halk Plajındaki bahsedilen bu uygunsuz çevre koşullarının düzeltilmesini beklerken birden her yerde Vesen Y altları adıyla "Tuzla'nın cennet köşesi Mercan Koyu'nda denize sıfır, özel plajlı Yalı Daireleri" reklamı ile karşılaştı.

Görüyoruz ki Tuzla'nın cennet köşesindeki Halkın Plajı, uygunsuz çevre koşulları gerekçesi ile halka kapatılırken, Tuzla halkından alınan plaj, muhteşem çevre koşulları denilerek Vesen Yapıya pazarlanmış!..Vesen yapının en ucuzu 1.4 milyon Dolara sattığı Yalı Daireleri sayesinde birileri zengin olurken, bir takım zenginler de Tuzla halkına kapatılan özel plajlarında keyif çatacaklar ..

Halk plajının bugünkü halinin fotoğraflarını da Tuzla halkı görüyor. Sahil bariyerler ile halka kapatılmış. Girmek istediğimizde özel mülk diyerek bizi içeri almadılar.

Vesen Yapının sahibi kim, Palazoğlu Ailesi yani Cübbeli Ahmet Hoca'nın damadının aile Şirketi ve başında da damadın ağabeyi Muhittin Palazoğlu var. Aile soyadına uygun olarak Ak Parti iktidarı döneminde jet hızıyla büyüyen, her türlü ihaleyi alan şirketlerin başında geliyor.

Gelelim halk plajının kapatılıp Vesen Yalıları adıyla ultra zenginlere pazarlanan eski iller Bankası arsasının olduğu alanın imar durumuna. Sayın Belediye Başkanına sorularumz da buradan itibaren başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP li Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmaınoğlu tarafından yönetilmeye başlayınca her nedense İstanbul'da 1/5000'lik ve 1/1000 lik planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaya başlandı.

İller bankası kampının olduğu Manastır mevkii 7 pafta, 1009 parsel ile 8 pafta 1010, 1022,3059 ve 3234 parsellerin imar planları daha önce iptal edilmesine rağmen CSB tarafından bir kez daha değiştirildi ve emsaller artırılıp kıyı alanındaki yeşil alan kaldırıldı ve turizm tesis alanı ticaret konut alanına çevrildi. Yeni plana göre 5-6 katlık apartmanlar yapılıyor bu alana.

Bu duruma sessiz kalamazdık elbette. Bu planın iptali için İstanbul 6. İdare Mahkemesinde açtığımız dava sonucu Mahkemenin 09.03.2022 tarihli kararı ile, yapılan planın, mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına aykırı olduğu gerekçeleri ile imar planı iptal edildi.

Ancak imar planı hiç iptal edilmemiş gibi Vesen yapı son hızla inşaata devam ediyor. Oysa İmar Kanununa göre plan iptali karşısında Tuzla Belediyesinin derhal imar planına aykırı olarak yapılan inşaatı durdurması gerektiği açıktır.

Bu kapsamda Tuzla Belediye Başkanlığına soruyoruz;

Mahkeme karan ile imar planı iptal edildiğine göre imar durumuna aykırı olduğu açık olan, Vesen Yapının Halle plajı kapatarak yaptığı Yalı daireleri inşaatını durdurmayı düşünüyormusunuz?

• Kanun gereği Mahkemenin iptal kararının gereğini derhal yeıine getirmekle yükümlü olan Tuzla Belediyesi, bu yükümlülüğünü ne zaman yerine getirecek?

• Tuzla halkına sözler verip oy aldığınızı hatırlatarak, Tuzla Halk Plajının özel mülk diyerek kapatılmasına göz yummaya devaın edecekmisiniz?

• Tuzla kıyılarını işgalden kurtarıyoruz diyerek oy istediğiniz Tuzla halkına kendilerine ait olan Halk Plajını geri verecekmisiniz?

• Yoksa uzun sahil şeridine rağmen bir plajı olmayan Tuzla halkına denize girebilmesi için Caddebostan Plajını mı tavsıyor ediyorsunuz?

• Tuzla halkı bu sorulaı·ın cevaplarını bekliyor.

Yukarıda yer alan sorularımızın yazılı olarak cevaplanması için Önergemizin 5393 sayılı Kanunun 26. Maddesi uyarınca Başkanlık Makamına havalesini arz ve talep ederiz…” 

YALÇIN YILDIRIM / ÖZEL HABER / www.tuzlaistanbul.com