AKP’li Tuzla Belediyesi, mülkiyeti belediyeye ait Orhanlı ve Tepeören Mahallelerinde bulunan taşınmazların, TUZ-YAP’a borçlarına karşılık Satılsın mı? Devir mi edilsin? Şeklindeki emlak istimlak müdürlüğünden gelen dosyanın, hukuk komisyonunca müdürlükten geldiği gibi kabul edip AKP ve MHP oylarıyla meclis salonunda oy çokluğuyla kabul edilmesi skandal olarak nitelendirildi.

Komisyon İncelemesinde:

Mülkiyeti Tuzla Belediyesine ait olan, Orhanlı ve Tepeören Mahalleleri’nde bulunan  yaklaşık 75 BİN Metrekare yüz ölçümlü taşınmazın TUZ-YAP A.Ş’in yatırım, geliştirme ve kaynakları kamuya kazandırılması maksadıyla devir/satın alınarak taşınmazın devri karşılığında Tuzla Belediyesi borçlarına terkin edilmesi için 5393 sayılı belediye kanununun 18. Maddesinin (e) bendine göre karar alınmak üzere belediye meclisine havalesi…” denildi.

Ülkü Sakalar:
Allah aşkına park alanlarınıda mı satışa çıkardınız?
Bu kadar mı battınız?

Bu daha ilginç bir dosya görüyorum ki idare ne yaptığını bilmiyor hukuk Komisyonu zaten neyi okuduğunun neye imzaladığını hiç farkında değil çok gerçekten Evet ne olduğunu anlatacağım ben size şimdi Türel Bey, geçen ay bana laf kalabalığı dediğiniz konularda müdürlükten gelen dosya şu ne soruyor. Hukuk komisyonunda neye karar diyor?

"Tuzla Orhanlı'da işte şu parselde 45 BİN 975 metrekare yer. Tepeören'de de şu parselde 30 BİN 436 metrekarelik yer. Bu yeri TUZ-YAP’a olan borçlara karşılık TUZ-YAP’a devredilsin veya 2886 sayılı devlet ihale kanuna göre satışa çıkarılsın. Ne soruyor idare, hukuk komisyonuna? Burayı ya biz TUZ-YAP’a, ya da satış yapacağız hangisini yapalım? Ey meclis karar ver diyor.!

"Hukuk komisyonunu nasıl karar veriyor peki? Teklifi müdürlüğünden geldiği şekliyle kabulü! Pe ki neye karar verdiniz siz şimdi? İdare size satayım mı? Devredeyim mi diyor? Siz geldiği şekliyle kabul? Ya arkadaşlar bir hukuk Komisyonu bu kadar bu kadar düşürülmez. Hukuk komisyonda Allah aşkına şu okuduğunu anlayan Arkadaş da mı yok? Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz. Bir kere bu haliyle yanlış. İkincisi buralarda ne var? İdare yaptığının farkında değil. İdarenin satmak istediği yer neymiş? Orhanlı'daki 30 BİN 437 metrekarelik yerin 15 BİN 413 metrekaresi Park alanı, Tepeören'deki Royal Park villalarının dibindeki yeşil Park alanı 15 BİN 413 metrekarenin 12 BİN 576 metrekaresi kısmen enerji nakil hattı. 1794 metrekaresi kısmen Park alanı 553 metre bunların hepsi tek bir parsellik ya, tamamı Park alanı bunun ya. Allah aşkına park alanlarını damı satışa çıkardınız? Bu kadar mı battınız? TUZ-YAP’a bu kadar mı borçlandınız? Diğer diğer parsel 1879 metrekaresi kısmen otopark alanı 44 BİN 117 metrekaresi Park alanı. Park alanını satar mı bir belediye? Ben el insaf diyorum, başka bir şey demiyorum. Rapora Hukuk Komisyonu raporuna Red veriyoruz…

Yalçın YILDIRIM / HABER MERKEZİ / www.tuzlaistanbul.com