Tuzla Belediyesi tarafından Kamu Park alanlarının özel kişi ve kurumlara usulsüz kullanıldığını ortaya çıkaran www.tuzlaistanbul.com un özel haberlerini CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri, meclis gündemine taşıyarak önergeler vermiş ve Başkan Şadi Yazıcı’dan cevap vermesi istenmişti. 

Tuzla Belediyesi Meclis Salonunda Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen oturumda, Tuzla Belediyesi CHP’li meclis üyeleri ve İYİ Parti Meclis Üyelerinin Tuzla’daki Kamu Park Alanlarını, özel kişi ve kurumlara kullandırdığı iddiasıyla mecliste soru önergeleri üzerine hararetli tartışmalar yaşanmış, verilen kararlarda usulsüzlük yapıldığı iddia ederek, 'Başkan Yazıcı ve ekibinin suç işlediği' belirtilmişti.

Tuzla Belediye Meclisinde Ocak ayı görüşmelerinde yaşanan gerginlik üzerine CHP’li Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Barış Birtan Gündüz, konuşmasında “Tuzla Belediyesi yetkilileri, özel bir firma okul alanına kiralama yöntemiyle Şantiye ve Satış Ofisi binasını okul arazisine yapmıştır. Daha sonra bu firma yetkilikleri şantiye ve satış ofisi binasının konulduğu alanda İmar Barışından yararlanmaya ve bunu da Yapı Kayıt Belgesi alarak resmiyete dökmeye çalışmıştır. Yapı kayıt belgesini de alarak tam anlamıyla usulsüz ve hukuka aykırı işlemler yapmıştır” demişti.

Tuzla Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Akın Gürkan’ın da yine meclis kürsüsünden “Bu alanda yapılan tüm çalışmaların yasaya ve kanuna aykırıdır. Bu firma ve yetkilileri bu alandaki çalışmasını farklı yerlere taşımış ve iyi niyeti suiistimal etmiştir. İnşaat Ruhsatı olmayan bir yere şantiye binası ve satış ofisine nasıl izin veriliyor? Okul arazisi üzerine lüks bir yapı kondurulması ne kadar doğrudur. Ruhsatı yok ve kaçak bir yapıdır. Bu alanla ilgili kesinlikle bir yaptırım uygulanmalı ve yıkılmalıdır” şeklinde konuşmuştu.

www.tuzlaistanbul.com haber sitesinin haberleştirerek gündemine taşıdığı konularla ilgili telefonla ulaşmaya çalıştığımız Tuzla Belediyesi CHP Meclis Üyesi Barış Birtan Gündüz’e “İddialar arasında yer alan ve elinizdeki belgeyi Yapı Kayıt Belgesini” kamuoyu ile paylaşacak mısınız"? Sorusu üzerine verdiği cevap tam anlamıyla skandal diyebiliriz. İşte verdiği cevaplar:

Birtan Gündüz “Yapı Kayıt Belgesini Bulamıyorum ve maalesef kayıp”

Telefonla ulaştığımız CHP’li Meclis Üyesi Barış Birtan Gündüz, yaptığı açıklamada “Sizlerle paylaşacağımı iletmiştim ancak evraklarıma ve dosyalarıma baktım. Yapı Kayıt belgesini bulamıyorum. Galiba kaybolmuş” diyerek adeta kafalarda kocaman soru işareti bırakırken...

CHP Grup Başkan vekili Düzgün Acar:
“A handa var vermiyoruz da, paylaşmıyoruz da”?

Tuzla Belediyesi Meclis kayıtlarında da yayınlanan videolarda bahsedilen “Yapı Kayıt Belgesinin” akibeti konusunda telefonla ulaşmaya çalıştığımız Tuzla Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Düzgün Acar, “Evraka ulaşamadıklarını söyledikten sonra, Ne var kardeşim? A handa vermiyoruz. Kamuoyuyla da paylaşmıyoruz. Ne olacak?” şeklindeki açıklaması şok etkisi yaratırken,
Sözlerinin devamında “Biz CHP Grubu olarak önergemizi belediye meclisine sunduk. Sayın Belediye başkanımızdan cevabını aldık. Zaten bu alanla ilgili belediye yetkilikleri yapı kayıt belgesini iptal etmişler. Artık orası tamamen Şantiye ve Satış Ofisi olarak kullanılacak ve daha sonra yıkılacak” diyerek verdiği cevaplarla çelişkiye düşmesi kafaları karıştırırken, kayıp olduğu veya kamuoyu ile paylaşılmayan “Yapı Kontrol Belgesini” yayınlaması için CHP Tuzla İlçe Başkanı Sayın Av. Eren Ali Bingöl'ü göreve davet ediyoruz.

İYİ Parti Akın Gürkan “Kanunsuz ve kaçak yapıdır. ”
Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İYİ Parti Tuzla Belediyesi Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, konuya tam anlamıyla hâkim olduğunu, bu firmanın bu alanı belediyeden kiraladığı beyanları üzerine yaptığım araştırmalar sonucunda, kısaca şöyle dersek “Öncelikle bu firmanın, inşaat alanı ile ilgili ruhsatı yok ve o yapı da kaçaktır. Ruhsatı olmayan bir yere şantiye binası yapımı dahi izin verilemez ve betonarme de yapılamaz. Derhal yıkılmalıdır” diyerek noktaladı.

CHP Tuzla İlçe Başkanı Sayın Av. Eren Ali Bingöl:
Tuzla Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Düzgün Acar ve İmar Komisyon Üyeniz Sayın Barış Birtan Gündüz’ün Tuzla Kamuoyu ile "paylaşmadığı belgeyi" "CHP Tuzla İlçe Başkanı olarak eğer ulaşabilirseniz "hem Tuzla. Hem de İstanbul olmak üzere kamuoyu ile paylaşmanızı ümit ediyor ve Saygılar sunuyoruz…

www.tuzlaistanbul.com Haber Merkezi