Tuzla Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi ve aynı zamanda Hukuk Komisyon Üyesi İBB Başkan Vekili Avukat Ülkü Sakalar, şiddetle karşı çıktığı satışlarla ilgili hukuk komisyonunda alınan kararlara da isyan etti.

Park alanı olan yerlere kısmen yapı yasaklı olan yerleri, hem satışa çıkarıyorsunuz hem de arka taraftan imar uygulaması yapıyorsunuz.” Diyen Sakalar “Satışa çıkardığınız tarihle imar uygulamasının yapıldığı tarihte arada bunu satın alanlar kim? Buradan kimler rant elde edecek? Bunu merak ediyorum?” şeklinde konuştu.

İşte Tuzla Belediye Meclisinde Hukuk Komisyonunda gerçekleşen ve oy çokluğuyla kabul edilen ve Hukuk Komisyon Üyesi Avukat Ülkü Sakalar’ın, ders niteliğindeki meclis konuşması:

5 numaralı dosyada önümüze 6 tane Orhanlı Mahallesi'ndeki 6 tane taşınmazın satışı talebi geldi. Taşınmazlar nedir? Diye baktık imar durumlarına! Bu taşınmazlardan muhalefet şerhinde de yazdığımız gibi biz bugüne kadar dedik ki, belediyeler kaynak yaratmak için kamu hizmetinde arsa satışı yapabilirler ve biz de gerçekten satılabilir belediyeye kaynak yaratacak arsaların kamu için kullanılacak arsaların satışına da daha doğrusu paraya çevrilebilir arsaların satışına da hayır demedik.”

Fakat burada satışı istenen arsalardan Orhanlı Mahallesi 219 parsel 10.756 metrekarelik yer, buranın 1325 metrekaresi Park Alanı.

Yine 1471 parsel 16.778 metrekare yüz ölçümünü taşınmazın 3.900 metrekaresi Park Alanı.

236 parsel 8100 metrekare taşınmazın 2200 metrekaresi Park Alanı.”

“Dolayısıyla satarken nereyi sattığınıza bakmanızı rica ediyoruz biz. Ayrıca burada şu anda Orhanlı'da bu parsellerin olduğu bölgede imar uygulamaları yapılıyor ve bunu da biliyoruz. Pe ki buradaki amaç ne? Park alanı olan yerlere kısmen yapı yasaklı olan yerleri, hem satışa çıkarıyorsunuz hem de arka taraftan imar uygulaması yapıyorsunuz. Satışa çıkardığınız tarihle imar uygulamasının yapıldığı tarihte arada bunu satın alanlar kim? Buradan kimler rant elde edecek? Bunu merak ediyorum!”

Biz Park alanlarını bugüne kadar hayır diyorsunuz ama bugüne kadar hiçbir zaman Park alanının satışına Evet demedik aynı şekilde bu Park alanlarında satışına Evet demiyoruz.”

“Yine bu 6 tane taşınmazdan Park alanı olmayan depolama alanı olan 7736 parseldeki 2235 metrekare taşınmazın satışını Evet diyoruz. Çünkü buralar satılabilir alanlar ticari alanlar belediye gelir elde etsin buna evet diyoruz. Bir başka parselde 886 metrekarelik yer burada da Park yok satılabilir alan Buna da evet diyoruz. 7.375 varsa sayılı yerde de 121 metrekarelik yer var Buna da evet diyoruz. Sonuç olarak belediyeye müdürlükleri bir kez daha dikkatli teklif getirmelerini talep ediyoruz. Park alanı olan yerleri önümüze getirdiğiniz sürece hayır diyeceğiz. Bu dosyada kısmen kabul kısmen Red tir. Komisyon kabul etmediği için komisyon görüşüne de katılmıyoruz…”

Yalçın YILDIRIM / HABER MERKEZİ / www.tuzlaistanbul.com