MUHALEFETTE ENGEL OLAMADI

AKP’de 3 Dönem kuralına takılan belediye başkanları arasında yer alan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, seçimlere 6 ay kala, “yeşil, spor, sosyal, kültürel, rekreasyon alanları, park alanlarını" 15 yıllığına kiraya vermek için meclisten yetki istedi. Muhalefet meclis üyelerinin itirazlarına rağmen Rapor ‘Oy Çokluğuyla’ meclisten geçti.

MECLİS SALONU KARIŞTI

Tuzla Belediyesi Ekim Ayı toplantılarının ikinci birleşiminde, komisyon raporlarının görüşüldüğü meclis toplantısında 10 ve 11 nolu raporlarla ilgili söz alan Hukuk Komisyon Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, “Bu meclis ne işe yarıyor? Kimden neyi kaçırıyorsunuz? Nereyi kiralıyorsunuz?” diyerek raporun geldiği gibi komisyona iadesini istedi.

Belediye yönetimi tarafından “Yeşil Alan, Spor Alanı, Sosyal Kültürel Tesis Alanı, Park Ve Rekrarasyon Alanı, Açık Yeşil Alan, Donatı Alanlarının Hepsini belediye kanunu gereğince 15 yılına kadar kiralamak için yetki istenmesi” meclis salonunda gerginliğe sebep oldu.

CHP’Lİ SAKALAR TEPKİ GÖSTERDİ

Tuzla Belediyesi’nin CHP’li Hukuk Komisyon Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, “yeşil, spor, sosyal, kültürel, park ve rekreasyon alanlarını 15 yıllığına kiraya vermek için meclisten onay isteyen” belediye yönetimine demediğini bırakmadı.

Rapor ile ilgili söz alan ve sinirlerine hâkim olamayan Avukat Ülkü Sakalar, “Nereyi veriyorsunuz? Nereyi kiralıyorsunuz? Bu meclis ne işe yarıyor? Kimden neyi kaçırıyorsunuz? Bizlerin denetimine sunmadan Tuzla halkına bilgi vermeden böyle bir yetki olabilir mi? Diyerek belediye yönetiminin bu dosyayı düzeltmelerini söylememize rağmen meclisten geçecek. Gerçekten hayretler içerisindeyim” ifadelerini kullandı.

SAKALAR: İLGİNÇ BİR DOSYA

Sözlerine devam eden Sakalar “Sayın Başkan, on numaralı raporda konuşmadım çünkü on numaralı rapor 11 numaralı raporun aslında bir benzeri ve biz bu raporu oy birliğiyle müdürlüğe iade etmiştik. Dosyayı kabul ettiğimiz anlama gelmiyor. 11 numaralı rapor şunu söylüyor: çok ilginç bir dosya! Sadece bir üst yazı ve başka bir şey yok dosyanın içerisinde.  Tuzla sınırları yani belediyemiz sınırları dâhilinde, Park, Yeşil Alan, Spor Alanı, Sosyal Kültürel Tesis Alanı, Park Ve Rekreasyon Alanı, Açık Yeşil Alan, Donatı Alanlarının Hepsini belediye kanunu gereğince 15 yılına kadar kiralamak için belediyeye yetki veriniz.” Diyor” dedi. 

“BÖYLE YETKİ OLAMAZ” 

Böyle bir dosya olmaz” diyerek sözlerine devam eden Sakalar, “Siz neyi nereye kiralıyorsunuz. Bütün parkları yeşil alanları kiraya mı vereceksiniz? Rekreasyon alanları, açık kapalı yeşil alanları kiraya mı vereceksiniz? 10 numaralı dosyada da aynı teklifle geldiniz ve 10 yıllığına kiraya verilmesi, sonra pardon deyip 5 yıl daha ekleyip bu sefer 15 yıllığına kiraya verilmesi şeklinde dosyayı yeniden gönderdiler. Böyle bir dosya daha önce de gelmişti ve yine konuşmuştuk. Parkları bahçeleri, rekreasyon alanları komple hiçbir şeyi ayırmadan her şeyiyle 15 yıllığına belediye kiraya versin diye bir teklif olmaz arkadaşlar. Nereyi veriyorsunuz? Nereyi kiralıyorsunuz? Bu meclis ne işe yarıyor? Kimden neyi kaçırıyorsunuz? Bizlerin denetimine sunmadan Tuzla halkına bilgi vermeden böyle bir yetki olabilir mi? Gerçekten hayret ediyorum çünkü altında bir şey yok. Yarın öbürkün seçimi kaybedeceksiniz ve 15 yılı bağlayacaksınız. Böyle bir şey olabilir mi? Bu dosyanın kabulü mümkün değil ve bu dosyanın önümüze bu şekilde gelmesi felaket ve böyle bir dosya olamaz. Her yönüyle saygısızlıktır. Tuzla halkına saygısızlıktır. Bütün parkları yeşil alanları 15 yılığına kiraya verilmesi istemek ne demek? Böyle bir yetki olamaz zaten. Bu dosyada bir yanlışlık var. Bunu inceleyin ve geri çekilmesini teklif ediyorum ve bu dosyaya ret veriyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Yalçın YILDIRM / ÖZEL HABER / Tuzla İstanbul Gazetesi 

İŞTE O VİDEO: