Bu hafta ki yazımızın ana başlığı ‘Tuzla’da muhalefet’ var mı?
Daha doğrusu ‘iktidara’ muhalefet edecek bir ‘Muhalefet Partisi’ var mı? Yok mu? İsterseniz bunu analiz edelim…

Yerel seçimlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen, Tuzla Belediye meclisinde ‘eli maşalı bir meclis üyesine’ rastlayamadık.

Tuzla Belediyesinde AK Parti 20, CHP 14, MHP 2 ve İYİ Parti’de 1 Meclis üyesi ile partilerini temsil hakları bulunuyor.

Her türlü dedikoduya açık olan Tuzla siyasetinde, sokakta konuşulanlara kulak kabartmak yerine, kulağının üzerine yatan siyasi aktörlerin, sosyal medya hesaplarından paylaştıklarıyla, neler? Yapmak istediğiyle ilgili, az çok fikir sahibi oluyorsunuzdur?

AK Parti Tuzla’da sakin gibi görünen siyaset aslında tam da istenilen seviyede değil.
Parti içerisindeki çekişmelere sahne olan ve bir süre önce İlçe Başkanı Suat Durak’ın, ‘icra’sın da istifaların yaşanması parti içerisinde homurdanmalara neden olurken “yönetimine tam hâkim olamadığı” algısını da arkasından getiriyor…

Günlerdir Tuzla gündemini meşgul eden ve büyük tepkiler alan haberlere sesiz kalan, AK Parti’nin Grup Başkanı ve İlçe Başkanı Sayın Suat Durak’ın, söylemleri, eylemlerini tutmazken, önümüzdeki günlerde nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor…

AK Parti Tuzla’da ilçe kongresine hazırlık yapıyor. İlçe Başkanı Suat Durak, her ne kadar ‘Ben şimdilik ilçe başkanıyım. O atadı! Bu atadı. Bana kimse dokunamazda dese, sağlam bir dirsek yemesi ‘belki de’ an meselesi.

Bu sefer karşısında güçlü isimlerin olacağı şimdiden kulislerde konuşulmaya başlandı bile. Hatta ‘bir bayan’ ilçe başkanı neden? Olmasın? Şeklinde, üst düzey yetkililerinin konuşmalarından sızan bilgiler bu yönde iken, Sayın Suat Durak’ın Tuzla siyasetinde zorlu bir viraj da olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

*****
CHP Tuzla İlçe Örgütü, önceki gün mahallelere sandık kurarak “Delegeleri” belirlerken demokratik haklarını kullandılar. Helal olsun onlara. İstediklerini yeri ve zamanı geldiğinde mutlaka alıyorlar. Yakın bir zamanda yapılacak olan ‘İlçe Başkanlığı Kongresinde’ oy kullanıp ilçe başkanlarını seçmek için çalışmalarına başladılar bile.

Aslında, buraya kadar bir problem görünmezken, Tuzla’nın 17 mahallesinde delege seçimlerinde, çift liste “Beyaz ve Mavi “ ile gidilen mahallelerde istediği sonucu alamayan İlçe Başkanı Hasan Uzunyayla’nın, koltuğu artık sallantıda diyebiliriz…

Nedeni ise:
Sayın Hasan Uzunyayla’nın ‘Beyaz Delege Listesi’ 5 mahallede geride kalarak delege çoğunluğunu neredeyse kaybetmiş durumda? Artık karşısında söz hakları olan muhalif olarak nitelendirilen karşıt bir grup oluştu. Sayın Uzunyayla'nın durumunu pek parlak görmüyorum. Bence iyi bir yarış olacak.

Bu arada da CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı Sayın Salim Gürsoy’un oturduğu Cami Mahallesinde ‘Beyaz listede’ olduğu sandıktan çıkamaması ve mahallesinde delege olamaması tam anlamıyla fiyasko olarak nitelendiriliyor.

Ana Muhalefet Partisi CHP Tuzla İlçe Başkanıyla meclis üyesi ve yöneticilerinin göreve geldikleri süre içerisinde “Elle Tutulan bir tane icraatını” gördünüz mü? Veya Duydunuz mu? Desek? İnanın, iftira olmaz…

İlçe Başkanı Sayın Hasan Uzunyayla, bölgesinde olan biten olaylara ve haberlere neden? Sessiz kalıyor? Anlaşılır gibi değil? Aslında CHP’li Meclis üyelerinin de, ilçe başkanından bir farkı yok!

Tuzla Belediyesinde her Ay’ın ilk haftasına denk gelen Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Belediye Meclis üyeleri toplanarak bir araya gelir ve Tuzla ilçesinin sorunları tartışılır (!)

Binlerce seçmenin oy verip meclise taşıdığı kişileri “Tuzla’yı tartışırken görmelerini ve seyretmesini” gerçekten istiyorum.

Tuzla Belediyesi Meclis Tv, meclis toplantılarını ‘canlı olarak’ sosyal medya hesaplarından yayınlıyor. Kimlere? Oy verdiğinizi ve kimleri seçtiğinizi daha iyi analiz etmeniz adına mutlaka toplantıları takip edip seyretmenizi öneriyorum. Bu nedenle okuyucularım tarafından “daha iyi ve net bir şekilde anlaşılacağımı” zannediyorum…

CHP Tuzla’da önümüzdeki günlerde sert rüzgârların eseceğini şimdiden söyleyebilirim. CHP Tuzla ilçe örgütünde siyasi çalışmalarını sürdüren 27 yaşındaki Avukat Eren Ali Bingöl’ün, Siyasi tecrübesiyle adeta yıllara meydan okuyan mevcut ilçe başkanı Hasan Uzunyayla’nın karşısında ilçe başkan adayı olarak yarışa girecek olması handikap olarak görünse de, Parti’de bu sefer söz sahibi “Yeni seçilen delegeler” de olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Yine son sözlerini sandıkta söyleyecekler...
*****
MHP Tuzla İlçe Başkanlığı da kongreye hazırlanıyor…

MHP’de İl ve İlçe kongre takvimlerinin neredeyse belirlenmesi (?) konusunda çalışmalar devam ederken, MHP Tuzla İlçe Başkanlığı da sessiz sedasız ilçe kongresine hazırlık yapıyor.

MHP’de her ilçede belirlenecek ‘tek aday ve tek liste’ üzerinden kongrelerin gerçekleşmesi beklenirken, aslında, konunun tam da özeti şöyle:
MHP Tuzla İlçe Başkanı Sayın Erdem Doğruer, “Tuzla’da görev yaptığı süre içinde olumlu veya olumsuz çalışmanın meyvesini alacak mı? Tuzla’da Ülkücü Camiaya yeteri kadar destek oldu mu? Teşkilat kendisini destekleyecek mi? MHP Tuzla İlçe Başkan adayı olarak yeniden aday gösterilecek mi? İşte bütün mesele bu…

Tuzla Belediye Meclisinde Gurubu bulunan ve 2 Meclis üyesi ile MHP’yi temsil eden arkadaşların, Cumhur İttifak’ı Listelerinde yer alması ve mecliste olması sebebiyle “İktidara” muhalefet yapamadıkları herkes tarafından bilinmektedir.

Tuzla Belediyesi meclisinde oluşturulan komisyonlarda görev almayan MHP’li meclis üyelerinin grup sözcüleri, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda çalışmalarını sürdürürken, tartışılması gereken başka bir konu ise ‘MHP’li Meclis üyelerinin Tuzla Belediyesindeki grup odaları’ aylar geçmesine rağmen halen daha hazırlanıp teslim edilmediğidir.
İlçe Başkanı Sayın Erdem Doğruer’in ilçe yöneticileri ve meclis üyeleriyle birlikte el ele, kol kola, omuz omuza verip, Tuzla ve gündemle ilgili şimdiye kadar tek bir kelime dahi söylememesini bir gazeteci olarak yadırgadığımı bilmenizi isterim.  

Bu arada da, öğrendiğim kadarıyla, MHP Tuzla Teşkilat Başkanı Sayın Aslan Ali Baş’ın adaylaşmak için çalışmalarını sürdürdüğü haberleri iyice netleşti diyebilirim. Aldığım bilgilere göre teşkilat içerisinde duruşuyla sevilen ve sayılan bir kişiliğe sahip imiş…  

Anlaşılan o ki; MHP Tuzla’da mevcut İlçe Başkanı Erdem Doğruer mi? Yoksa Teşkilat Başkanı Aslan Ali Baş mı? Aday gösterilecek? Bunu birlikte göreceğiz…
*****
İYİ Parti Tuzla İlçe Teşkilatı ve İlçe Başkanı var mı? Yok mu? İnanın belli değil. Sorsanız, ‘gece gündüz' çalışıyorlar.

Göreve geldiği gün itibari ile herhangi bir toplantı düzenleyip, yönetimini ve meclis üyesini Tuzlalılara tanıtamayan İYİ Parti Tuzla ve İlçe Başkanı Sayın İhsan Önder Albayrak, bence Tuzla Siyasetinde sınıfta kalanlar arasında yerini almıştır.
Günlerdir yapılan haberlerle Tuzla gündemi çalkalanırken, tek kelime açıklama yapmayan ilçe başkanı ve yöneticileri dâhil, belediye meclis üyesinin akıbetini inan sizin gibi bende merak ediyorum.

Farkında mısınız? Bilmiyorum ancak:
Tuzla’da ‘daha sonra’ “Günah çıkartmayasınız” diye, kiliseler kapanıyor.
Vizyon Projeler birer birer 'batıyor' diyoruz.  
Kamu alanlarını diyoruz.
Park alanı diyoruz.
Çocuk parkları diyoruz.
Yeşil alan ve spor alanı diyoruz.
Nefes alacağımız alanları birileri özel kullanıyor” diyoruz...

Tuzla’da Muhalefet Partilerinin esamesi bile okunmuyor.
Buradan deklare ediyorum:
Tuzla Siyaseti “İktidarıyla ve Muhalefetiyle” sınıfta kalmıştır…
Saadet Partisi Tuzla İlçe Başkanı Resul Kılıç,
Büyük Birlik Partisi Tuzla İlçe Başkanı Cüneyt Şahin,
Demokrat Parti Tuzla İlçe Başkanı Yaşar Taşkıran,
Her davette varlar ancak, siyasi arenada icraatta yoklar...
Bu kadar yazıyor, çiziyorsun kardeşim. Neden? Belediye başkanını eleştirmiyorsun diyenleri duyar gibiyim…

Ne demiş Atalarımız? “Lafın tamamı” kime anlatılıyordu…

Haydee Kolay Geleee