Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da şehit aileleri, gaziler ve aileleri onuruna iftar düzenledi. Tuzla’daki 119 şehit ve gazi ailesi, protokol ile birlikte aynı masalarda aynı duyguları paylaştı.

Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen iftara Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ve eşi Güler Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Tuzla Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, Tuzla Belediyesi Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri katıldı.

Allah Birlik ve Beraberliğimizi Bozmaya Çalışanlara Fırsat Vermesin
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, iftarda yaptığı konuşmada devlet ve millet varlığı ile bütünlüğünün taşıdığı önemi vurguladı. Güvenliğin de bu birliğin korunmasındaki önemli ve sürekli bir unsur olduğunu belirterek şehit ve gazilere vefa duygusunu aktaran Başkan Yazıcı, “Ülke ve millet olarak acılarımızı paylaşarak azaltmaya, sevinçlerimizi de yine paylaşarak arttırmaya çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi daha pekiştirebilmek için her yerde bir arada olma gayretimizi bugün daha anlamlı bir şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında; Güvenlik duygusu için uçak seyahatinden örnekleme yapan Başkan Yazıcı, “Zaman zaman ülke dışına çıktığımızda, zaman zaman derin düşünmeye başladığımızda bir vatan olmasının ve güvenlik içerisinde olmanın ne kadar önemli olduğunu zaman zaman bizler de tefekkür ederiz. Uçağın yurtdışından kendi sınırlarımıza girdiği andan itibaren rahatlık hissettiğimi kendi iç dünyamda yaşıyorum. Bu ülkede yaşamanın, hava sınırlarından geçtikten sonra da ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Hele şimdi coğrafyamızda yaşanan savaşlar ve ülkesini terk etmek zorunda kalan insanları gördüğümüz zaman bir devletin var olmasının ne kadar önemli olduğunu ve o devlette güven içerisinde yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu bir daha düşünüyoruz. Ve Allah’a şükrediyoruz. Rabbim'e şükürler olsun ki biz ülkeyiz, bir devletiz. Hem de öyle bir devletiz ki tarih öncesinde kökleri olan, şairin tarifiyle kökü ezelde, dalı ebedde bir medeniyetin uzantısı, onun torunları ve evlatları olarak bu devlet yine tarihten gelen süreçte misyonunu sürdürmektedir. Ve yine biz devlet geleneği olan bir devletiz. Kardeşlik içerisinde yaşama gayret ve çabasını arttırarak sürdürmeye çalışıyoruz. Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermesin. Ve inşallah Ramazan hürmetine de birlik beraberliğimizi Rabbim arttırsın. Bu kadar büyük, güvenli ve geleneği olan, tarihi köklere sahip bir devlet varsa bunun tek bir sebebi vardır. Uğruna en kıymetli varlığı olan canını ve evlatlarını vermeye hazır milletlerin var olmasıyla mümkün olabilir. Sizlere teşekkür ediyoruz. Allah sizden razı olsun. Ve inşallah sizlerle beraber her daim aynı çatı altında, aynı topraklarda yaşamaktan mutluluk duyduğumu ifade ediyorum. Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramı’nızı şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

Allah, Milletimizi Kutsal Değerlerinden Mahrum Etmesin
Toprağı vatan yapanın kutsal değerlerin birliği olduğunu vurgulayan Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Mübarek bir akşamda, rahmet, bereket ve kurtuluşa vesile bu mübarek ayın ortalarından geçtiğimiz bir akşamda sizlerle birlikte olmaktan ve mübarek iftar sofrasında dualarınıza ortak olmaktan mutluluk duyuyorum. En değerli varlıklarını vatan, kutsallar, bayrak, hilal, namus uğruna feda eden değerli şehit ailelerimiz ve kanlarını bu toprağa katan değerli gazilerimiz ve çok değerli aileleriyle birlikte olmanın mutluluğunu idrak ediyoruz. Konu şehitler olunca şehadet denilen kavramı bu milletten daha iyi hiç kimse bilmez. Hz. Adem’den beridir bu dava uğruna bu toprağa kanlarını, canlarını veren insanlar olmuş. Olmuş ki; bu topraklar vatan olmuş. Vatan dediğimiz şey hep ifade ederiz; sadece bir kuru toprak parçasından ibaret değildir. İşte onu vatan yapan sizin kutsallarınızın birlikteliğidir. Bu vatan uğruna gözünü kırpmadan şehadete koşanlar sayesinde; şairinde ifade ettiği gibi “Şehadetleri dinin temeli olan o ezanlar” bu yüce semalarda çınlamaya inşallah kıyamete kadar devam edecek. Bu mübarek ayyıldızlı bayrağımız yine bu fedakârlıklar sayesinde dalgalanmaya devam edecektir. Zaman zaman üzüntülerimiz ve sıkıntılarımız mutlaka olacaktır. İşte bu mübarek Ramazan ayı sayesinde varlığı ve yokluğu, açlığı ve tokluğu, birliği ve beraberliği, kardeşliği, aynı dava ve ideal etrafında bütünleşebilmeyi ve kenetlenmeyi görüyoruz. Cenab-ı Hak bu nimetlerden ve milletimizi kutsal değerlerinden mahrum etmesin” Protokol, masaları paylaştıkları şehit ve gazi aileleri ile görüşerek hal hatır sordu. Şehit Bahadır Han Solak’ın ailesi, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı’ya el işi atkı hediye etti.