Gazeteci Erdoğan Aktaş, Ankara'nın siyaset nabzını tuttu ve kulis bilgilerini aktardı.

Tv100'de "AK Parti'de hangi bakan, hangi ilden aday olacak?" başlıklı bir yazı yazan Aktaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Samsun'dan milletvekili adayı olacağını duyurdu ve gelecek yılki yerel seçimlerde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının kim olacağını açıkladı.

Erdoğan Aktaş'tan tv100.com'daki "AK Parti'de hangi bakan, hangi ilden aday olacak?" başlıklı yazısında aktardığı kulis bilgileri şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında, “Fuat Bey’i Ankara'dan bir bölgeye aday yapıyoruz. Bu adaylıkları belirlerken, örneğin Fuat Bey nereli? Yozgatlı. Ankara'da Yozgat nüfusu nerede yoğun? Diyelim ki ikinci bölgede. Fuat Bey'i de orada görevlendireceğiz. Fuat Bey siyasete bizimle birlikte teknokrat, bürokrat olarak girdi, şimdi siyasi formayı da giyerek koşturacak. Büyükşehirler bakan arkadaşlarım için en uygun yerlerdir. Onları büyükşehirlerden belirledik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz” deyince, ben de diğer bakanların hangi büyükşehirlerden aday gösterileceğini merak ettim ve öğrendiklerimi de sizlere aktarıyorum.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul 1. Bölge, 1. sıradan aday. Bakan Kurum’un, biraz da simgesel değeri de olan İstanbul 1. Bölge’den liste başı yazılması kendisine verilen önemi de gösteriyor.

Ayrıca Murat Kurum’un, bir yıl sonra yapılacak olan yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olmasına da şimdiden kesin gözüyle bakılıyor.

İstanbul 2. Bölge 1. sırada ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yer verilecek.

İstanbul 3. Bölge’nin liste başı ise başka bir bakana, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a ayrılmış durumda.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Ankara’dan aday gösterileceği 14 Mayıs’ta, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Trabzon’dan liste başı yer alacak.

Kuruluşundan bu yana AK Parti’nin çok kritik noktalarında görev almış en önemli isimlerinden Binali Yıldırım, Diyarbakır’dan seçmenin karşısına çıkacak.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ise yine memleketi Antalya’dan listede yer alacak.

2017 yılından bu yana Sağlık Bakanı olarak görev yapan Fahrettin Koca Adıyaman’dan,

2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanı olarak kabinede yer alan Mehmet Nuri Ersoy Malatya’dan seçmenin karşısına çıkarak ilk kez milletvekili adayı olacaklar.

Ve en çok konuşulan isim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu… Ankara kulislerinde Bakan Soylu’nun, bu seçimde aday olmak istemediğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “affını istediği” konuşuluyordu. Ancak Erdoğan, Soylu’nun bu talebini reddetmiş ve daha önceden Trabzon ve İstanbul’dan milletvekili seçilen Soylu’yu 14 Mayıs için Samsun’dan milletvekili adayı olarak listeye yazmış.

Erdoğan Aktaş'ın yazısının tamamına ulaşmak için tıklayın 

https://www.tv100.com/ak-partide-hangi-bakan-hangi-ilden-aday-olacak-makale-658129

 Kaynak / Gerçek Gündem