Zafer Partisi Tuzla Belediye Başkan Adayı İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, İdris Güllüce Kültür Merkezinde belediye meclis üyesi adaylarını ve projelerini açıkladı. 

HABER MERKEZİ / Yalçın YILDIRIM / Tuzla İstanbul Gazetesi / 

Zafer Partisi İstanbul İl Başkanı Erdoğan Erhan, İl Teşkilat Başkanı Ziya Yalçın, Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Neşe Yalçın, Tuzla İlçe Başkanı Yavuz Demir, ilçe yöneticileri ve çok sayıda partili proje tanıtım programında Akın Gürkan’ı yalnız bırakmadı.

Tuzla’da ve bölgemizde yaptığı siyasi çalışmalarla adından sıkça söz ettiren, eski İBB Başkan Vekili ve Zafer Partisi Tuzla Belediye Meclis Üyesi Akın Gürkan, dün İdris Güllüce Kültür Merkezinde düzenlenen meclis üyesi adayları ve proje tanıtım programında partilileri ve vatandaşlarla bir araya geldi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı”

İstiklal marşı ve saygı duruşuyla başlayan proje tanıtım toplantısında yaptığı sunumla dikkatleri üzerinde toplayan Zafer Partisi Tuzla Belediye Başkan Adayı Akın Gürkan, Tuzla ile ilgili çarpıcı projelerini kamuoyuyla paylaştı.

Gürkan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bırakın vizyon, kompleks projeleri, ilçemizin en basit meseleleri dahi çözülmemiş durumda. Aslında bir dünya başkentinde yaşıyoruz fakat bunu ne yazık ki hissetmiyoruz. Çarşı ve Pazar esnafın sıkıntıları büyük. Bir dünya başkentinde karşı karşıya kaldığımız durum ne yazık ki; Mahallelerimizde vatandaşlar da pazarcılar da şahittir. WC istiyorlar evet 21. yüzyılda wc istiyorlar...

Tuzlalı hemşerilerim daha küçük illerin ilçelerine özenir haldeler... Tuzlalı hemşerilerim çok şey mi istiyorlar; Sabit Pazaryerleri istiyorlar...

Taziyeleri kabul edecekleri taziye evleri istiyorlar... Sokaklar çakur-çukur, düzgün satıhlı yol istiyorlar... Düzgün planlanmış kaldırımlar istiyorlar... Okul istiyorlar... Kaldırımlarda otlar adam boyuna çıkmış temizlik istiyorlar... Ulaşıma çözüm istiyorlar... Tırlar mahalle aralarına park ediyor, buna çözüm istiyorlar... Çocuklarına park istiyorlar... Gençler oynayacak spor alanları istiyorlar...”

Yeşil alanlar, mesire alanları, sosyal donatı alanları, tiyatro gibi sinema gibi sosyal alanlar istiyorlar... Kütüphane istiyorlar... Eşitlenmek istiyorlar eşitlik istiyorlar... Adaletli bir yönetim istiyorlar... Liyakatli bir yönetim istiyorlar...  Artık bir belediyemiz varmış demek istiyorlar... Bırakın bir dünya başkentinde yaşadıklarını hissetmek şöyle dursun, askeri şartlarda insanca bir yaşam istiyorlar...

Artık hiç seçim kaybetmediklerini görenler, büyük bir güç zehirlenmesi ile çalışsak da kazanıyoruz, çalışmasak da ceketimizi koysak nasıl olsa kazanırız diyor. Tercih sizin ya cekete oy vereceksiniz, ya da Bilgiye, Deneyime, Tecrübeye, güçlü bir kadroya oy vereceksiniz.

İmkânları bu kadar yüksek topraklara bu durumda olmamız, derin yoksullukla sınanmamız suç olmalı, suç... Bu durumlarda olmaya mahkum değilsiniz.. Bunların hepsine son vermek için “BİZ VARIZ”. Eğer Tuzla Halkı teveccüh gösterir de iktidar olursak; Tuzla Halkının Parası, “bir küçük mutlu azınlık oluşturmak için asla kullanılamayacak”. 

Bundan böyle Tuzlanın parası, Tuzlalı komşularımıza; hizmet, konfor alanı, huzurlu ve güvenli bir kent yaşamı olarak geri dönecek. Kısacası rant musluklarını, halk muslukları haline gelecek. İşte bu yüzden, sırf bu yüzden geliyoruz.

Tuzla’ya Adaleti öncelemeye geliyoruz,

Tuzla’ya Eşitliği öncelemeye geliyoruz,

Tuzla’ya Liyakati öncelemeye geliyoruz,

Elimiz kolumuz dolu dolu geliyoruz,

Tuzla’ya en iyisi için geliyoruz…

Bilgi, tecrübe ve birikimimizle geliyoruz..

Sakın umutsuz olmayın, umutsuzluğa kapılmayın tüm alıştıklarınızı unutturup Tuzladan yakacağımız meşale ile diğer 38 ilçemize de ışık olmaya geliyoruz.

Sakın umutsuz olmayın, çünkü BİZ VARIZ… Biz varız, her zaman yanınızdayız… Oyunuzu ne kandile selam verenlere kullanın, ne de Pennsylvania’ya selam verenlere kullanın, oyunuzu, Türk Milletine Selam Verenlere kullanın. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize katılımlarından ötürü teşekkür ediyor, sevgiyle saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

İşte Akın Gürkan’ın, Tuzla ile ilgili çarpıcı projeleri ve açıklaması: 

Tuzla Kentsel Dönüşüm
Master Planının Hazırlanması
 

İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çerçevesinde en önemli konu olan ancak bu güne kadar göz ardı edilen Kentsel Yenileme Master Planları oluşturularak Tuzla’nın 5 sene, 10 sene, 25 sene ve 50 sene sonrası bu günden ortaya konarak gelişmiş ülkelerde görebildiğimiz sürdürülebilir bir kent modeli oluşacaktır. Şehirlerin büyüme süreçlerinin plansız olarak sağlıklı bir gelişme göstermesi nasıl mümkün değil ise, İstanbul özelinde çok büyük riskler barındıran Tuzla’nın kentsel dönüşüm üzerinden yenilenebilmesi de oluşturulacak olan Tuzla Kentsel Dönüşüm Master Planı’nın acil olarak ortaya konması ile mümkün olacaktır. Kentsel dönüşüm süreci rant odaklı olmaktan çıkarılarak önce vatandaşlarımızın can güvenliği ön plana çıkarılacaktır. Kentsel dönüşümde sıkıntı yaşayan parsellerimizde belediye bünyesinde yapılacak müdahaleler ile dönüşüm yoğunluğun artırılmadığı modellerle çözülecek, tüm vatandaşlarımız anayasal hakları olan barınma ve güvenlik haklarına kavuşacaklardır. 

Deprem Seferberlik Planı

İnşaat mühendisi olmam sebebiyle benim en hassas olduğum konu deprem ve sizlerin can güvenlikli yapılarda oturmanız benim için en önemli mesele. Ben 2019 yılında Meclis Üyesi seçildikten hemen sonra belediyeye verdiğim ilk önergelerimden biri; Bir heyet kuralım ve bir seferberlik çerçevesinde riskli yapı haritasını çıkaralım demiştim. Bu şekilde Rantı değil, Riski öncelemiş olacağız. Naci hocayla depremle ilgili bir kaç program yapma imkanı buldum. Altı madde yönetici, halk, altyapı, yapı stoğu, çevre ekoloji ve ekonomi. Yoğunluk artırıcı metotlarla değil master plan çerçevesinde minimum yoğunluk artışı, farkı finansman modelleri ile yürüyeceğiz. 

Afet Sonrası Müdahale Merkezleri

Tuzla’da mahallelerimizin yapılacak olan deprem seferberlik planı çerçevesinde belirlenecek olan risk haritaları ve nüfus yoğunluklarına uygun sayıda ve kapasitede oluşturulacak olan afet sonrası müdahale merkezleri ile beklenen deprem sonrası can kayıplarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda bu merkezlerimizde vatandaşlarımız ile katılımcı olarak yapılacak olan arama kurtarma eğitimleri verilerek vatandaşlarımızın deprem sonrası müdahale kabiliyeti artırılacak, acil durumlar için bu merkezlerde içme ve kullanma amaçlı su, gıda ve afet müdahale ekipmanları depolanmış olacaktır.  

Acil durum müdahale merkezleri dışında her mahallemizde nüfus yoğunluğuna uygun sayıda afet müdahale konteynerleri ve bunların periyodik bakımları ile afet sonrası ulaşım problemleri en aza indirilerek, en kısa sürede müdahale olanağı sağlanmış olacaktır. 

Kalekapı Tuzla Merkez Projesi 

Tuzla’nın sahipsiz bırakılmış merkezi – 40 Pafta olarak bilinen Kalekapı bölgesinin hak ettiği değeri kazanacağı düzenlemeleri planladık. Mevcutta sahil ve birkaç sokağı dışında çökmüş bir yerleşim alanı karakterine bürünmüş olan bölgede yapıların Avrupa ve Dünya Bankası’nın geri ödemesiz fonları ile yenilenmesi,         bölgenin eğlence - ticaret - kültür merkezi niteliğinde    diriltilmesi, MARİNA ticaret bölgesine alternatif olması hedeflenmektedir. 

Bölge tamamen trafiğe kapalı hale gelecek, bununla beraber yapılacak düzenlemede yaşamın sokakla bütünleşmesi sağlanacaktır. Dünyada benzerleriyle yarışacak olan düzenleme ile Tuzla ilçemiz uzun zamandır hakettiği merkezine kavuşacaktır. Bu düzenlemelerle sanat merkezleri, müze ve kütüphane yapıları, sivil toplum kuruluşları ve dernekler için lokaller ile sokağa taşan gastronomi,  eğlence ve hediyelik eşya dükkânlarıyla Kalekapı bölgesi sadece Türkiye’de değil dünyada örnek gösterilen bir merkez halini alacaktır. 

Ulaşıma Nefes: Şifa-Mimar Sinan

Şifa-Mimar Sinan mahalleleri ve Aydınlı bölgesinin hem İstanbul’un bütünü ile hem de Tuzla ile ulaşım bağlantısında mevcutta olan sıkıntıları, orta vadede hafif raylı sistemler ile kısa vadede ise ek olarak konacak seferler ve ilave araçlar ile rahatlatılacaktır. Bölgede oluşturulacak olan prestij caddelerine altın dokunuşlarla ulaşımın kolaylaşması ile bölgenin refah seviyesinin artırılmasına katkı sağlanacak, Şifa-Mimar Sinan mahalleleri ve Aydınlı bölgesi belediyenin unuttuğu değil ön planda tuttuğu mahalleler olarak Tuzla’da hak ettikleri konuma ulaşacaktır.  

İlgili projelerin finansmanları Dünya Bankası Sürdürülebilir Ulaşım Fonları’ndan sağlanacak ve birinci dönemimizde çalışır hale getirilecektir. 

HAYVANCILIK - SERA : BOLLUK VE BEREKET 

Tuzla’da belediye önderliğinde 1200 dönüme yayılacak sera-hayvancılık merkezi ile hem kontrolsüzce yürütülen ve üreten komşularımızın sayısız sıkıntı ile üretim sürecini sürdürdüğü faaliyetler, aynı üreticiler ile işbirliği içerisinde yürütülecek olan hal ve satış ağı ile üreticinin hak ettiği geri dönüşü sağladığı hem de tüketicinin İstanbul’da belki de en uygun olarak ulaşabildiği bir alternatif olacak, bölgemize büyük bir istihdam alanı oluşturacak, üretim her yerde ve her alanda desteklenecektir. Ayrıca bu merkezler Tuzla’da ikamet eden ihtiyaç sahibi komşularımızın mutfaklarına katkı sağlayacak, sosyal belediye kavramı Tuzla’da imrenilen bir örnek oluşturacaktır. Bolluk ve bereket projesi içinde gençlerimizin meslek öğreneceği bir meslek kursu yapısı da düzenlenecek olup, proje kapsamında “üretirken eğitilen, eğitilirken de üreten ”gençlerimiz bir meslek sahibi olacaklardır. 

Eko Park

Tuzla’nın en değerli ve merkezi noktasına konumlanmış olan İston tesislerinin ilçemiz bünyesinde sanayi bölgesine taşınarak yerleşim bölgelerinden uzaklaştırılması ile ortaya çıkan yaklaşık 700 dönüm alanın ekolojik park olarak düzenlenmesi ile Tuzla’nın İstanbul metropolünün parkı olarak anılması sağlanacaktır. Arıtmanın kokusuna ve tersaneye bu park sayesinde ağaçlardan yeşil bir duvar örülecektir. Bu ekolojik park bünyesinde yapılacak spor alanları, fuar alanı,  sahne ve konser alanları, gölet ve deniz ile bütünleşen su sporları tesisleri ve parkları ile sadece Tuzlalıların değil tüm İstanbulluların park kavramı en baştan tanımlanacaktır. 

Uluslararası Liman Projesi Ve Tersaneciliğin Geliştirilmesi 

Tuzla’ya kazandıracağımız uluslararası standartlardaki liman projemiz ile Tuzla’nın nitelikli denizcilik merkezi haline gelmesini sağlayarak, yüksek istihdam ve yöre halkının refah düzeyinin artmasını sağlayacağız. Artan istihdam ve ticaret hacmi ile Tuzla’daki tüm vatandaşlarımızın refah seviyesi yükselecek, Tuzla sadece İstanbul’un değil tüm bölgenin en önemli denizcilik merkezi haline gelecektir. 

13 km sahil şeridi, Tersanesi, Marinası bulunan ve uluslararası standartlarda bir Liman Projesiyle taçlanacak Tuzla’mızı dünyada Liman ve Denizcilik konusunda lider kentler kategorisinde markalaştırmak için ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmalarında bulunarak ilçemizin sürdürülebilir bir marka değerine kavuşmasını sağlayacağız.

Kokuya Son 

Tuzla ilçemizin koku problemi tek bir nedenden kaynaklanmadığı gibi çözümü de tek bir noktaya yapılacak bir dokunuşla mümkün değildir. Farklı kaynaklarca oluşan koku sorunu, ancak bu sorunu oluşturan ilgili kuruluşlara, kamu kurumlarındaki karşılıkları olan ilgili birimlerce gerekli tedbir ve yaptırımları veya çözüm önerilerini uygulamalarını yaptırtmak ve bunu takip etmek için bir koordinasyon birimi kurulmasıyla mümkün olacaktır.

Arıtma Tesisimizdeki “Çamur Yakma Ünitesi’nin” olmayışından kaynaklanan kokudan, sanayi bölgelerimizin kendi arıtmalarının olmayışına, çöp sızıntı suyundan, muayene bacalarına dökülen kontrolsüz atıklara kadar kokuya neden olan tüm bileşenlerin ele alınması gereklidir.  Bunun için tüm tarafların sorumluluklarını takip edecek bir koordinasyon birimi oluşturulacak, böylelikle tüm ilgili kurumların sorumluluklarını yerine getirmesi sağlanacaktır. Bu problemlerle ilgili tarafların yüksek teknoloji kullanımları çözüm odaklı teşvik edilecektir. 

Anadolu Fuar Alanı 

Turizm gelirleri açısından yerel esnafı ve üreticiyi destekleyen en önemli yatırımlardan biri Fuar Merkezleridir. Tuzla’da son düzenleme ile sökülen fuar alanının eksikliği hissedilmeye başlanmışken, eko park projesi kapsamında düzenlenecek olan yeni fuar alanımız tüm sektörlere ev sahipliği yapabilecek kapasitede olmakla beraber buna ek olarak Kamil Abduş Gölü ile bağlantısı ile denizcilik fuarları için çok daha zengin bir sergi alanı oluşturacaktır.        

Tuzla’ya yapacağımız uluslararası dev fuar merkezi ile Tuzla fuar turizminin İstanbul Anadolu yakasıdaki merkezi haline geleceğiz. Yıl boyunca sürecek olan fuar organizasyonları ile hem bölgenin ticaret hacmi artacak hem de bu fuar alanı büyük bir istihdam kapısı haline gelecektir. 

Marka Kentler

Günümüz kentlerinin en çok gözden kaçırdığı, üzerinde durmadığı, oysaki bir kentin en önemli meselesi olan bir kimliğinin olup olmadığıdır. Bir kentin kimliği, o kentin zaman içerisinde biriktirdikleriyle bir bütün oluşturur ve belli bir süre sonra da kendine ait bir belleğe sahip olur. Kentlerin sahip olduğu bellek, öznel ve toplumsal niteliği ile özgün bir yapıya sahip olmasıyla, kent kimliğinin oluşumuna etki etmektedir. Bu sayede oluşan “kent”, diğerlerinden daha farklı ve ayırt edici bir özelliğe sahip olur. İşte bizde Tuzlamıza diğer ilçelerden ayırt edici olarak sahip olduğu konumsal, mimari, tarihi, ticari vb. ayırt edici özelliklerini ortaya koyarak buradan tüm mahallelerimize sıçratacağımız bu doku ile kentsel dönüşüm master planı çerçevesinde; meydanlarından, kent mobilyalarına, kavşak düzenlemelerinden, parklarına, spor alanlarından, sosyal donatılarına bir marka kentin dokusal temelleri atılacaktır.

Böyle bir kentte yaşayan insanlar, oluşturdukları toplumun iletişimsel ve kültürel bellek aktarımına katılarak, içinde yaşadıkları bu kimlikli kentlerin birer parçası olacaktır. “Böylelikle Tuzlalı Hemşerilerim, her mahallemizde bir dünya başkentinde yaşadığını artık hissedecektir.” 

Dünya kentlerinden, Paris gibi, Roma gibi, Prag gibi, Viyana gibi sahip oldukları tarihsel çevre kimliklerine paralel gelişen kimlikli şehirlere birkaç örnektir

Bunun dışında; Las Vegas, Monte Carlo, Cannes, Hollywood dediğimizde bu kentler, zaman içinde planlı olarak kazandırılan kimlikleri nedeniyle konuyla ilgisi olan veya olmayan sıradan insanlar tarafından bile tanınmaktadırlar.

Yaşadığımız kentler bizim karakterimizin birer parçasıdır.  Şiddeti dahi artıran ve önleyen yapıları vardır. Kentin mimari yapısı tarih ve kültürel birikimi ile duyguları etkiler ve güçlendirir. Ülkemizin her kenti için bir kent felsefesinin, kent bilincinin geliştirilmesi ihtiyacı vardır. 

Ada Sosyal Tesisleri 

Tuzla’nın gizli hazinesi Hayırsız Ada, Ada projemiz ile tüm Tuzlalıların dört mevsim yararlanabildiği plaj alanı, su sporları merkezi,  sosyal tesisler vb. turizm tesislerine kavuşacaktır. 

Ada bünyesinde 3 farklı plaj alanı, eko park tesisleri ile bütünleşik çalışan rüzgâr sörfü, lazer yelkenli eğitimi ve tekne kiralama hizmetinin verildiği bir su sporları merkezi, sabah kahvaltı servisi dâhil sosyal tesis kapsamında çalışan kafe ve lokantasıyla ve tüm bunlara ek talep edildiğinde kullanılabilecek olan çok amaçlı salonu ile ada tesislerimiz Tuzlalı olmanın ayrıcalık olduğunu tüm vatandaşlarımıza hissettirecektir. Tuzla sahilden elektrikli tekneler ile ulaşılacak olan tesisler komşularımızın uygun fiyatlar ile tatil-eğlence kavramını kendi ilçeleri içinde yaşamalarını sağlayacak, ayrıca Tuzla’nın kent kimliğini yükselterek refah ve istihdama katkı sağlayacaktır. Tuzla Belediyesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan bu tesislerden Tuzlalılar çok uygun imkânlarla faydalanabileceklerdir. 

Mahalle Yaşam Merkezi Ve Kent Meydanı

Tuzla’da hemen hemen hiçbir mahallemizin meydanı yok. İşte bu sebeple kentsel dönüşüm master planı çerçevesinde mahallelerimiz nefes alabilecekleri meydanlara kavuşacak. Vatandaşlarımız için çok uygun rakamlarla yararlanabilecekleri kat otoparkları inşa edilerek hem kapalı otoparkların üstünde çok amaçlı spor alanları, nitelikli parklar ve mahalleye hizmet edecek sosyal merkezler (kütüphane, istihdam ofisi, PTT, taziye evi, muhtarlık, gençlik ve kadın merkezleri)  oluşturulmuş olacak hem de sokaklarımızda oluşan trafik ve park sorunu çözülmüş olacaktır. Mahallelerimize eksikliği çokça hissedilen taziye evleri açılacaktır. Belediyemiz bu taziye evlerinde acılı ailelerimize ücretsiz hizmet verecektir. 

Yaşayan aktif meydanlara sahip olmayan kentler kimliklerini ortaya koyamadıkları gibi sosyal açıdan da gelişemezler. Tuzla yapılacak olan meydan projesi ile hak ettiği büyük bir kent meydanına kavuşacak, Tuzla kimliğini oluşturacaktır. 

Semt Pazarları: Yerim Belli Pazarım Sabit 

Çağdaş kentlerde tercih edilmeyen sokak aralarına kurulan semt pazarları yerine, mahallelerde sabit pazar yerleri oluşturularak, Tuzlalıların rahat ve güvenli alışveriş yapmalarına olanak sağlanacaktır. Yapılacak olan sabit pazarlarda alışverişe gelen vatandaşlarımız olumsuz iklim şartlarından etkilenmeden sağlıklı bir ortamda pazar ziyaretlerini gerçekleştirirken pazarcı arkadaşlarımız da elektrik, temiz ve pis su tesisatı kurulu hijyenik bir ortamda esnaflıklarını icra edebilir olacaklardır. Pazar kurulan günler dışında bu alanlar,  evde el emeği göz nuru üretim yapan komşularımızın ürünlerini sergileyerek aile bütçelerine katkı sağlayabilecek bir yapıya sahip olacaktır. Ayrıca bu kapalı pazar tesisleri öğrenci arkadaşlarımızın açık alan aktivitelerini yapabilecekleri alanlar olarak düzenlenmiş olacaktır. 

Emekli Sosyal Tesisleri-Ataya Saygı-Geçmişten Geleceğe

Tuzla’da yaşayan emekli komşularımızın hayata katılabilecekleri, sosyalleşebileceği belediye emekli lokalleri ile boş vakitlerini beraberce kaliteli geçirebilecekleri alanlar oluşturulacaktır. Mahallelerimizde Bolluk ve Bereket Projemiz kapsamında yaşlılarımıza, yaş almış atalarımıza bakımevi projemizde hem barınma hem de bir toplu yaşam alanı halinde düşünülen proje kapsamında gençler ve çocuklar ile temas içerisinde bulunabileceği anaokulu kompleksleri ile beraber planlanmış bir yaşam ortamına kavuşacaklardır. 

Yeşil Alan Kapasitesi Artırımı: Hayat Doğal Mahallem Yeşil

Geleceğimizin teminatı gençlerimiz için her mahallemizde yeterli sayıda nitelikli spor alanları ve oyun alanları içeren parklar oluşturulacaktır. Mahalle ölçeğinde çocuk bahçesi, park, meydan, semt spor alanları, botanik parkları, mesire yerleri; şehir bütünü ölçeğinde hayvanat bahçesi, kent ormanı, ağaçlandırılacak alanlarla, fuar, panayır ve festival alanı ve Tuzla’nın uzun süredir beklediği stadyum ile mevcutta kişi başına düşen 6.23 m2 aktif yeşil alan kullanımı, dünya sağlık örgütünün öngördüğü insani yaşam sınırı olan 9 m2’ye yükseltilecektir. 

Toplam aktif yeşil alan 1.772.000 m2’den, 2.560.000 m2’ye çıkarılacaktır. Tüm bu yeşil alan çalışmalarına ek olarak yapılacak olan master plan çerçevesinde plansız alanların ıslahı ile 9m2 olan insani yaşam alanının ilerleyen dönemlerde aktif yeşil alan olarak kişi başı 16 m2’ye çıkarılması hedefimiz olacaktır. 

İstihdam Ofisleri Ve Sosyal Yardım Projeleri 

Belediye kurulacak olan istihdam ofisleri aracılığıyla bölgede ihtiyaç duyulan ara eleman talebi için meslek edindirme kursları ve diğer yatırımlarla Tuzlalıların istihdam problemini büyük ölçüde çözüme kavuşturacağız. 

Dul yetim engelli gaziler ve şehit aileleri ile dar gelirli aile bireyleri için öncelikli istihdam olanakları oluşturacağız.

Rant musluklarını halk muslukları haline getirip insani yaşam koşullarını oluşturacak sosyal yatırımlar ile Tuzlada dul yetim engelli gaziler ve şehit aileleri öğrenci kardeşlerimizle dar gelirli aile bireylerine Belediye eliyle destek olacağız.

Dar gelirli ailelerin mensubu öğrencilerimize okul ulaşımlar sağlanabilmesi için servis hizmeti sağlayacağız. İnsanları yormadan, Cenaze ve taziyeler için araç desteği sağlayacağız. Bolluk bereket sera hayvancılık projesi kapsamında üretilecek olan et sebze ve süt ürünleri dar gelirli komşularımıza ücretsiz olarak sunularak mutfaklarına katkı belediyemiz eliyle yapılmış olacaktır. Bunlar tamamen veren elin, alan eli görmeyeceği şekilde yapılacaktır. 

Sokak Hayvanlarına Doğal Yaşam Alanı Oluşturma

Tuzla ilçemizde sokak hayvanları ne yazık ki denetimsizlik ve bu güne dek göz ardı edilmişlikten ötürü büyük bir sorun haline gelmiş durumdadır. Mahallelerimizde her geçen gün artan sayıdaki sokak hayvanlarından kaynaklı şikayetler hem tehlike arz etmekte hem de hijyenik açıdan sıkıntılar oluşturmaktadır. Yasa ile zorunlu kılınmasına ve bu işlev için alanda bulunmasına rağmen bu güne kadar yapılmayan sahipsiz ve bakıma muhtaç hayvan barınağını Tuzlalıların hizmetine sunacağız. Bu canlılarımız, yapılacak olan barınakta doğal ortamlarında ve veteriner hizmeti almış şekilde hem aç ve susuz kalmayacak hem de kontrolsüzce üremeden hayatlarına devam edebilir olacaklardır. 

Anne-Çocuk Yaşam Kabini 

Şehrin yoğun gezilen önemli noktalarına çocuk sahibi anneler için ücretsiz bebek bakım kabinleri yerleştirilecek, bu imkânlardan bebeği olan annelerimiz geliştireceğimiz Tuzla telefon uygulaması ile kolaylıkla faydalanabileceklerdir. 

Sıfır Atık 

Sıfır atık projesi kapsamında pilot bölge üzerinde başlamak üzere tüm evlere ücretsiz ayrıştırma poşetleri dağıtılacak, belediye bünyesinde kurulacak geri dönüşüm tesisimiz kapsamında bu çöpler kaynağa dönüşecektir. Bölgesel uygulamaların kullanıcılar tarafından verimli kullanımı sonrası bu uygulama diğer bölgelere adım adım yayılacaktır. 

Muhtarlar Meclisi 

Belediye bünyesinde muhtarlık birimi kurulacak ve her ay düzenli olarak Muhtarlar Meclisi toplantıları düzenlenecek, muhtarlıklar belediyenin gerçek bir paydaşı olarak yerini alacaktır. Böylelikle belediyenin ilçe yönetimi mahalle bazında daha etkili ve katılımcı kılınacaktır. Muhtar belediye işbirliği güçlendirilecektir. 

Tersane Kavşağı Ve Viyadük Düzenlemesi 

Tersane kavşağında yapılacak düzenleme ile tersane trafiği şehir içi trafiğinden ayrılacak ve bunlara ek olarak Marmaray ile tersane kavşağı arasında ring sefer yapacak bir hat planlanacaktır. 

Bağımlılıkla Mücadele 

İlçemizde kurulacak olan gençlik-sosyal merkezleri ile gençlerimizi bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutmak için gerekli çaba gösterilebilecek, yarınki kuşaklarımız güvence altına alınacaktır. Çocuklarımızın bu tip kötü alışkanlıklar ile aralarına bir spor duvarı öreceğiz. Onları sportif faaliyetlere yönlendireceğiz. Her mahallemizin rahatlıkla faydalanacağı spor alanları oluşturacağız. Belediyemizin zabıta ekibi de bu konuda aktif rol alacak ve Emniyet Müdürlüğü’müz ile de koordineli bir şekilde bu konunun üzerine gidilecektir. 

Kontrolsüz Göçle Mücadele 

Kaçak olarak memleketimize gelmiş yabancıların ilçemizde esnafımızla haksız rekabetine müsaade etmeyeceğiz, gençlerimize ve çocuklarımıza ait alanların işgal edilmesini süratle önleyeceğiz, evlerde yığınlar halinde kalarak Tuzlalı hemşehrilerimize rahatsızlık vermelerine müsaade etmeyeceğiz. Bu mücadele sonucunda kadınlarımız, çocuklarımız ve Tuzlalı hemşehrilerimiz daha güvenli, yaşanılabilir bir Tuzla’da yaşama imkânı bulacak. Bu konu bizim en hassas ve önem verdiğimiz bir meseledir. Derhal bu konu ile ilgili tedbirleri alacağız…”

Yalçın YILDIRIM / Tuzla İstanbul Gazetesi / HABER MERKEZİ